Prosinec

VÁNOČNÍ POHÁDKA

týden od 16. 12. – 20. 12. 2019

Milí rodiče,

tento týden byl pro nás ve školce slavnostní a ve znamení vánoční nadílky. Byl to také čas plný tajemství a překvapení. Navíc to byl čas opravdu prožitkový.

Ve třídě jsme si vyprávěli příběh o narození Ježíška. Prohlíželi jsem si leporelo, kde je tento příběh vyobrazený. Měli jsme několik převleků, zkusili jsme si zabalit Ježíška do plenek a také jej kolébat tak, jak se to zpívá ve vánoční koledě Půjdem spolu do Betléma. Tuto koledu jsme zpívali nejen Ježíškovi (panence), ale už jsme ji zpívali i minulý týden na setkání dětí z celé školky.

Úterý byl ten den, kdy pro nás nastal ten pravý vánoční čas – čas nadílky. Nejprve jsme se sešli celá školka v tělocvičně, kde jsme sledovali vánoční pohádku. Když jsme se pak vrátili do třídy, čekalo nás tam překvapení. Pod stromečkem jsme našli dárečky od Ježíška.

Každý z nás si vybral hračku, která se mu líbila, ukázal ji dětem a pak si ji také rozbalil a mohl si s ní hrát. Nakonec jsem si hračky vyměnili. Učíme se tak půjčovat si hračky mezi sebou.

Vánoční atmosféru završila slavnostní tabule – svátečně nazdobený stůl a samozřejmě sváteční oběd, který nám paní kuchařky uvařily a který nám moc chutnal. Měli jsme bramborovou kaši s kuřecím řízkem a kompot.

Ve středu jsme se loučili s paní učitelkou Valinkou. Sešli jsme se celá školka v modré třídě, paní učitelce jsme zazpívali, předali malé pozornosti a popřáli vše dobré.

Prožitkovému učení zcela odpovídalo představení Muzikohrátky. Ve čtvrtek ráno mezi nás přišla paní Vlaďka – sněhobílá víla. Přinesla s sebou mnoho zajímavých nástrojů. Hrála na ně, zpívala a tančila. Měla dokonce tolik bubnů, že jsme každý z nás dostal buben a mohl hrát spolu s ní. Všichni jsme jejím představením byli nejen zaujati, ale také nadšeni. Neboť hrát na bubny spolu s kamarády, to se jen tak hned někomu nepoštěstí.

Mezi tou vší nádherou a tajemstvím jsme také byli několikrát v týdnu na procházce v parku. A vzhledem k tomu, že není mrazivo ani sníh, tak si stále ještě můžeme hrát s přírodninami, které se nám líbí čím dál tím víc.

A protože se blíží Vánoce a všichni se obdarovávají malými pozornostmi, tak jsme i my děti přinesly malou pozornost – něco na zub našim zvířecím kamarádům do parku. Ozdobily jsme jim keř mrkvičkou a jablíčkem – pro zajíčky, oříšky pro veverku a kusem suchého chleba. Po novém roce se půjdeme podívat, jestli zvířátkům chutnalo.

Venku také moc rádi hrajeme hru na dva mrazíky. Třeba nějaký ten mrazík touto hrou přivoláme.

V pátek jsme nevynechali pobyt v sauně, kde se vždy pěkně prohřejeme.

Většinu z těchto našich pěkných chvil se snažíme vyfotit a vy máte možnost si tyto fotky prohlédnout ve fotogalerii na webových stránkách školky.

Milí rodiče, dovolte nám na závěr roku poděkovat Vám za veškerou Vaši přízeň a popřát Vám, Vašim dětem i všem Vašim nejbližším, krásné prožití vánočních svátků a do nového roku zdraví, štěstí a spokojenost.

V novém roce 2020 se s Vámi těšíme nejen na viděnou, ale především na společné chvíle s Vašimi dětmi a na Vaši spolupráci.

Paní učitelky Červené třídy

ADVENT, VÁNOČNÍ ZVYKY A TRADICE

týden od 9. 12. – 13. 12. 2019

Milí rodiče,

kalendářní rok se blíží ke svému závěru, advent se překlopil do druhé půlky a nám už zbývají dva týdny, které ještě v tomto roce spolu s dětmi ve školce strávíme. A tak není divu, že to jsou týdny opravdu nabité událostmi jak vánočními, tak nevánočními a také změnami, které dennodenní život přináší.

V pondělí hned zrána jsme se vypravili do solné jeskyně. Z naší třídy se zúčastnilo všech deset dětí. Spolu s námi jelo i pět dětí ze žluté třídy. Nadšení dětí se projevovalo ještě i odpoledne, kdy jste si své děti ve školce vyzvedávali. S nepředstíranou radostí se s vámi dělili o tento zážitek. A mnozí pro vás přivezli suvenýr – pár solných kamínků. Nutno říct, že nás pobyt v jeskyni tak unavil, že po obědě, jak jsme se uložili do postýlek, tak jsme hned usnuli.

V úterý jsme si s paní učitelkou Valinkou nazdobili vánoční stromeček, který nás bude do konce tohoto roku ve školce provázet.

Ve středu jsme si upekli vánoční cukroví z plastelíny. Váleli jsme rohlíčky a pokoušeli jsem se i o kuličky. Rohlíčky se nám povedly mnohem lépe než kuličky.

Čtvrtek byl ve znamení kulturních akcí. Svačinku jsme měli dnes v osm hodin ráno a už v půl deváté nás čekalo setkání celé naší školky v zelené třídě spolu s paní místostarostkou městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz p. Pataky. Všechny děti byly moc hodné a setkání to bylo tudíž velmi pěkné a příjemné. Každá třída jsme měli připravenou ozdobu, kterou jsme dozdobili stromeček v zelené třídě a také nějakou písničku nebo básničku, kterou jsme za třídu předvedli, a nakonec jsme společně zazpívali vánoční koledu „Půjdem spolu do Betléma“.

Po této vzácné návštěvě jsme se přesunuli do tělocvičny, kde na nás čekali dva klauni – popletové. Svými kousky a vtípky se jim podařilo vykouzlit nejen úsměv, ale přímo hurónský smích u většiny dětí ze školky.

Na pátek jsme se všichni moc těšili, neboť jsme měli naplánovaný velký výlet do města. Chtěli jsme navštívit výstavu betlémů na radnici městského obvodu MOaP, kde je vystavený i betlém, který pod vedením paní učitelky Nicole vytvářely děti ze žluté třídy. Také jsme se chtěli podívat na adventní trhy a prohlédnout si tam betlémská zvířátka. Leč ráno trochu pršelo a trochu mrzlo, takže někde byla i ledovka. A proto jsme raději zůstali ve školce, abychom se cestou nezranili. Náhradní plán byl také pěkný. Byli jsme se vyhřát v sauničce, lepili jsme papírové ozdoby na veliký zelený stromeček. A potom jsme znovu navštívili zelenou třídu, kde nám děti předvedly hru o narození Ježíška. Sledovali jsem ji s velkým zaujetím.

Při pobytu venku jsme si s dětmi zahráli hru „Dva mrazíci“. Trochu jsme si zjednodušili pravidla, aby se nám to lépe hrálo. Všichni jsme se dobře bavili a hra se nám líbila dokonce tak, že sami děti se hlásili a dožadovali se, abychom ji hráli.

Č E R T Í   Š K O L K A

týden od 2. 12. do 6.12. 2019

Jak již téma napovídá, těšili jsme se tento týden na čerty a taky na Mikuláše.

Vyprávěli jsme si o Mikulášovi „pohádku“, příběh o muži se štědrým srdcem, který pomáhal potřebným, především dětem. A protože lidé nezapomněli na jeho dobré skutky, uctívají dodnes jeho památku tím, že Mikuláš navštěvuje děti a přináší jim drobné dárečky. A tak nás takový Mikuláš navštívil i v naší školce. A nepřišel sám. Přivedl si s sebou své kamarády, neodmyslitelné společníky – anděla a také čerta. Shodou okolností se zde sešli i s reportéry České televize, jejichž příspěvek jsme mohli shlédnout na ČT 24 dopoledne v přímém vstupu a v podvečer v regionálních zprávách na ČT 1 ve čtvrtek 5.12., kdo neviděl, vše se dá dohledat v archivu ČT.

Děti si vyrobily malého Mikuláše z roličky od toaletního papíru, tu pomalovaly červenou barvou a k ní přilepily hlavu vystřiženou z papíru s nalepenými bílými vousy z vaty. Nezapomněli jsme ani na čertíka. Tomu jsme vyrobili skákající nohu (harmoniku z překládaného papíru…a nutno říct, že to byla pro děti docela fuška a zároveň velká zkouška trpělivosti…překládat proužky papíru nahoru dolů, zprava doleva a opačně. Hlavička, které jsme nalepili oči, rohy a jazyk, už byla hračka.

Naučili jsme se písničku o Mikulášovi, kterého jsme se v té písni ptali, kdo že to tu děti straší. Písnička je veselá, a tak jsme si při ní i pěkně zadováděli.

Když jsme byli v úterý v tělocvičně, tak se nám tam čerti rojili. Nejprve jsme prolézali strachovým pytlem a pak jsme noviny zmačkali do kuličky a staly se naším uhlíkem, který jsme nosili na bříšku, házely do basketbalového koše a také do kruhu na podlaze.

V pátek jsme jako obvykle navštívili sauničku.

Komentáře jsou uzavřeny.