Listopad

MARTIN JEDE, ZIMU VEZE

týden od 25. 11. – 29.11. 2019

Milí rodiče,

tento týden jsme si s dětmi povídali o nadcházejícím ročním období – zimě.

Myslím, že je ještě pro děti těžké pochopit, co je to přirozený koloběh, ale patrně už chápou, že se některé věci opakují. K tomu si zpíváme pěknou písničku o ročních obdobích Jaro, léto, podzim, zima.

Nad obrázkem zimy jsme si vyprávěli, co na obrázku vidíme a jak tomu rozumíme.

Stejně jako jsme se v týdnu „O těle“ učili pojmenovávat části těla, tento týden jsme se učili pojmenovávat jednotlivé části oblečení.

A jednu z nich – čepici jsme si vystřihli a vymalovali z papíru.

Bylo to naše první stříhání. Děti byli moc šikovné a práce se jim opravdu dařila. Některé děti stříhali poprvé. Některé to už zkoušeli doma s vámi. Každopádně je stříhání pro takto malé děti dosti náročná práce. Držet nůžky kolmo k papíru je velký výkon.

Naučili jsme se písničku Zima je tu děti, vrány k městu letí. A vrány (tedy správně havrany) pozorujeme na vycházkách v parku. Často se nám také podaří zahlédnout veverku z docela blízké vzdálenosti. A ona se nám předvádí. Za odměnu ji zpíváme pěknou písničku o veverce.

Koncem týdne jsme si zahráli hru Jak se obléknu v zimě a co naopak v létě, když je teplíčko. Úkolem dětí bylo vybrat to správné oblečení pro dané roční období. Byli jsme do toho tak zabrání, že paní učitelka zapomněla pořídit pár fotek.

Na závěr, přijměte poděkování všichni, kteří jste přijali pozvání na předvánoční tvoření. Věřím, že to byl stejně pěkný čas, jak pro vás a vaše děti, tak i pro nás paní učitelky. Moc nás potěšilo, jak se děti aktivně zapojily pod vaším vedením do vyrábění tradičních svícnů.

Ještě jednou děkujeme a přejeme vám klidný adventní čas. P. učitelky

M O J E   T Ě L O

týden od 11. 11. – 15. 11. 2019

Milé maminky, milí tatínkové,

tento týden jsme si spolu s dětmi povídali o našem těle.

Pojmenovávali jsme si jednotlivé části těla a ukazovali jsme si, co která dovede.

Naučili jsme se ukazovací písničky „hlava, ramena, kolena, palce“ a „my dáme ruku sem“. Tu první jsme zpívali v české i anglické verzi. Ale u obou jsme se vždycky hodně nasmáli.

V jednotlivých dnech jsme se věnovali jsme našim smyslům: oko vidí, ucho slyší, nos čichá, pusa chutná a prsty hmatají. Vyzkoušeli jsme, co se dalo. Někteří z nás byli tak odvážní, že se nebáli nechat si zavázat oči a ujít pár kroků v úplné tmě. Také jsme zkoušeli naše uši. Paní učitelka hrála na orfovy nástroje a naším úkolem bylo poznat, který zvuk jednotlivému nástroji patří. Nosík jsme otestovali vůněmi z kuchyně, které se linuly až k nám do prvního patra. Naše pusinka ochutnala, jak chutná med, sůl a citrón. A v prstech jsme si vyzkoušeli jemnost a hrubost různého materiálu.

Pokusili jsme se dokreslit a vybarvit postavu. Naše pokusy jsou vystavené v šatně na výstavce.

Na závěr týdne jsme na velkou roli papíru obkreslili jednoho z nás-kamaráda Kryštůfka. Nakreslili jsme mu očička, pusinku, nosík a vybarvili jsme mu tričko, tepláčky a bačkůrky.

Velmi rádi navštěvujeme tělocvičnu a saunu. Už to pro nás není neznámé místo, a tak se tam těšíme. V tělocvičně jsme chodili po lavičce jako po kladině. Také začínáme hrát pohybové hry. Ta „na kočku a myš“, kdy kocourek honí myšku, nám ještě moc nejde. Místo ní jsme si zahráli „na ovečky“ a ta nám moc povedla.

Stále nám přeje krásné počasí, tak toho využíváme a každý den chodíme do parku. Paní učitelky nás chválí, že v sebeobsluze (oblékání) děláme každý z nás velké pokroky.

Z A Č A R O V A N Ý   L E S A   U S P Á V Á N Í   B R O U Č K Ů

týden od 4. 11. – 8. 11. 2019

Maminky a tatínkové,

celý tento týden jsme vše chystali na to, abychom ve čtvrtek zvládli vyprovodit broučky na dlouhou zimu, kdy se schovají do svých malých pelíšků a spinkají a spinkají…

Naučili jsme se tančit taneček o mravenečkovi.

Nalepili jsme si berušku různětečnou.

S touto beruškou jsme hráli hru na spinkání. Se světýlkem a křidélky jsme ji hledali místo v našem domečku v košíku. Naším úkolem při této hře také bylo umět pohlazením vybrat kamaráda, který bude ve hře pokračovat stejně jako já.

Četli jsme si pohádku „jak šli broučci spát“, kterou napsal pan Karafiát.

Ve čtvrtek odpoledne nás navštívil kouzelník Aleš. Všichni jsme od něho dostali dárek. Nafukovací balónek uvázaný třeba jako pejsek nebo meč.

Hned po jeho vystoupení jsme se celá školka sešli na zahradě, zazpívali a zatančili broučkům na rozloučenou Mravenčí ukolébavku.

A společně s rodiči jsme broučky vyprovodili průvodem s lampiony do Komenského sadů a na školní zahradě jsme je schovali do dřevěného domečku.

Zvládli jsme si také povídat o zvířátkách v lese, ukazovali jsme si je na obrázcích a říkali si, kdo se o ně v zimě stará. Kromě známých zvířátek poznáme na obrázku jezevce. Vymalovali jsme si obrázek s lesním zvířetem.

V tělocvičně nám paní učitelka přichystala překážkovou dráhu. Naším úkolem kromě jiného bylo také přelézt kozu. A některým z nás se to opravdu povedlo.

V pátek jsme byli v sauně. Ale ve třídě nás čekalo veliké překvapení…oslava narozenin Ellinky. Pochutnali jsme si na výborném dortu, zazpívali jsme Elince písničku a poblahopřáli jsme jí. Ellinčině mamince moc děkujeme.

Komentáře jsou uzavřeny.