Co se děje v naší třídě?

Září 2019

V prvním měsíci školního roku jsme se seznamovali s novým prostředím mateřské školy, s novými kamarády, s lidmi, kteří o nás budou ve školce pečovat. Seznámili jsme se se základními a důležitými třídními pravidly – pusinkové, srdíčkové, ouškové, ručičkové, želvičkové, kapičkové a postýlkové a už je všechny dobře známe a také se snažíme je dodržovat, aby nám společně bylo ve školce dobře a pohodově.

Ve školce máme spoustu hraček, které si mezi sebou půjčujeme a nehádáme se o ně. Učíme se s hračkami hrát a ne je ničit a používat k hloupostem. Paní učitelky se s dětmi neváhají zapojit do hry a ukázat jim tak návod, jak si společně hrát, aby nám při tom bylo prima.

Již za první měsíc děti udělaly obrovské pokroky. Naučily se spoustu písniček, básniček i pohybových her. Každý týden si užíváme velké cvičení v tělocvičně a pobyt v sauně. Objevujeme také radost z relaxace při dechových a relaxačních cvičeních a poslechu relaxační hudby.

Do každodenního režimu dne je zařazeno předčítání pohádek před spaním, dokonce nás navštívily i paní knihovnice a ukázaly nám krásné knížky. Zjistili jsme, že číst se dá i bez písmenek a to s pomocí obrázků – moc se nám to líbilo!

V měsíci září proběhl také projektový týden „Žížaly“. Do tříd byly umístěny kompostéry s žížalami, vařili jsme žížalový čaj, vařili jsme žížalový salát, užili jsme se písničky a básničky o žížalách, hráli jsme žížalové závody a dokonce jsme hledalin žížaly na zahradě. Nástěnky v celé školce zdobily prostě žížaly.

Během prvního měsíce všechny děti zvládly adaptační režim a do školky se těší, protože si tu užíváme spoustu zábavy.

Halloween

Ve čtvrtek 31.10.2019 starší děti z Modré a Zelené třídy přišly svým mladším kamarádům ze Žluté třídy zazpívat halloweenskou píseň Baby shark. Děti byly zrovna v sauně, a tak je modrásci se zelenáčky v halloweenských kostýmech překvapili, přijaly kamarády ale s úsměvem, a proto za svou statečnost dostaly želé bonbón. Paní učitelka jim slíbila, že pokud budou moc statečné a líbil se jim tento krátký program, který jim měl přiblížit svátek „dušiček“ Halloween, mohou si také na pondělí přinést kostým či masku a společně si také zatančí. Již v našem skromném počtu, za líbivějších zvuků a známých melodií a na jakékoliv téma, aby se jim to líbilo. Prosíme proto rodiče, pokud mají možnost jakéhokoliv kostýmu, aby jej přinesli na pondělí. Není to nutnost, masek a maňásků máme dostatek a děti už jsou své zvířecí kamarády ze školky zvyklé a do angličtiny si je rozdávají automaticky. Jen pro ozvláštnění…

Říjen 2019

Měsíc říjen proběhl v duchu oslav svátku všech svatých – u nás dušičky, v cizině Halloween. Děti ze zelené a modré třídy nás překvapily v sauně, zazpívaly nám písničku, rozdaly sladké odměny a šly strašit zase o dům dál. My jsme si strašidelného reje užili v rámci každodenních dopoledních lekcí angličtiny.

Uskutečnila se také drakiáda, kdy jsme se všichni společně s dětmi i rodiči vydali na nádhernou podzimní procházku Komenského sady, abychom na kopci mohli vypustit dráčky. Děti od nás dostaly bílé dráčky, které si po drakiádě odnesly domů a tam je společně s rodiči vyzdobily, přinesly zpět do školky a tu jsme si krásně vyzdobili.

Přišel k nám na návštěvu také kouzelník a nekouzlily pouze děti, ale také paní učitelky! Přišlo se za námi podívat také divadýlko, které nás naučilo krásné písničky, zopakovalo si s námi hezká slovíčka a seznámilo nás s některými písmenky.

Podzimní počasí nám velmi přálo a užili jsme si každodenní vycházky plné zážitků a objevování světa kolem nás. Stavěly jsme domečky skřítkům, sbírali jsme přírodní materiály ke společnému tvoření, podařilo se nám nasbírat i pár hříbků, pozorovali jsme a krmily kachny u řeky a také jsme pozorovali měnící se přírodu. Vítr foukal, listí měnilo své barvy a my jsme toho všeho využili ke spoustě zábavy a tvoření.

Listopad 2019

Na začátku listopadu nás opět navštívil kouzelník, který tentokrát nezapojil jen děti a paní učitelky, ale také paní ředitelku! Přijímali jsme vesmírné signály a bylo to všechno čarokrásné. Představení předcházelo akci „Broučkiáda“ pořádané pro rodiče s dětmi. Děti ze všech tříd zatancovaly společný taneček na písničku „Mravenčí ukolébavka“, dostaly vyrobená tykadýlka a broučky, které jsme šli společně uspat do parku. Lampionový průvod se vydařil a za svitu lampionů se podařilo uspat všechny broučky.

V listopadu jsme se v rámci TVP soustředili na témata „Moje tělo“, „Co jsou to vitamíny“, „Jak pečovat o své zdraví“…. vnímali jsme všemi smysly – hráli jsme sluchové, hmatové, chuťové, paměťové a zrakové hry. Ochutnávali jsme ovoce a zeleninu se zavázanýma očima, vnímali jsme své tělo, rozeznávali co je zdravá a nezdravá potravina, jak pečovat o své tělo a zdraví, jak předcházet ale také se o sebe a o druhé starat v nemoci.

Je sice ještě brzy, ale budeme se ke konci listopadu účastnit soutěže ve výzdobě vánočních stromečků a betlémů, takže jsme v plném proudu pečení perníčků, jejich zdobení, ale také ve výrobě betlému. Moc nás to vše baví a těšíme se až na radnici ukážeme, co jsme společně vyrobili.

Prosinec 2019

Na začátku prosince se připravujeme na návštěvu Mikuláše, anděla a čerta. Poctivě nacvičujeme písničky, básničky a zdobíme celou školku. Začali jsme otvírat políčka adventního kalendáře a rozdávat si mezi sebou dobroty a děláme si tak vzájemně radost.

Půjdeme se podívat na náš vystavený Betlém na radnici, projdeme se na vánoční trhy, kde se podíváme na rozsvícený vánoční stromeček. Čeká nás první návštěva solné jeskyně, zdobení stromečku, vánoční besídka pro rodiče, vánoční posezení s rozdáváním dárků a ochutnávkou cukroví, pečení cukroví, slavnostní vánoční oběd a také stihneme i Muzikohrátky a návštěvu Divadla loutek v Ostravě. Přijdou nás také navštívit klauni a oslavíme tak společně všichni příchod těch nejkrásnějších svátků v roce.

Přejeme všem nádherné prožití adventu i samotných svátků vánočních. Vždyť právě děti jsou těmi, kvůli kterým je tohle období nejkrásnější!!!

KRÁSNÉ VÁNOCE A VŠE NEJLEPŠÍ DO NOVÉHO ROKU PŘEJE ŽLUTÁ TŘÍDA I CELÝ KOLEKTIV MATEŘSKÉ ŠKOLY!!!!

Leden 2020

Po oslavách vánočních svátků a příchodu nového roku jsme se společně přivítali zpátky v mateřské škole. Povídali jsme si o tom, jak jsme vánoce a oslavu nového roku prožili, co jsme našli pod stromečkem, co jsme měli k večeři i jaké tradice jsme dodrželi.

Při příležitosti návštěvy Tří králů v zastoupení dětí ze zelené třídy jsme si společně zazpívali koledu. Starší děti popovídali dětem, jak se tito králové jmenovali, kam putovali a co Ježíškovi přinesli.

Měsíc leden se nese v duchu témat „Šikovná zima“, „Péče o zvířátka v zimě“, „Leden ledýnek“ a „Co si v zimě oblékáme“.

Navštíví nás mobilní planetárium s pohádkou, přijde k nám na návštěvu paní s přednáškou o hygieně a správném umývání rukou, absolvujeme lyžařský výcvik a také začneme navštěvovat kurzy plavání.

Nadále budeme pokračovat v pravidelných vycházkách, pozorování zimní přírody, vyrobíme si lojové koule pro ptáčky, zahrajeme si koulovanou v tělocvičně /jelikož letošní zima sněhu příliš nepřeje/, ale také se budeme saunovat, relaxovat, tvořit a vymýšlet spoustu zajímavých aktivit…třeba jak vyrobit sněhuláka na tisíc způsobů, když venku není z čeho :-).

Komentáře jsou uzavřeny.