Co se děje v naší třídě?

ZÁŘÍ 2019

Milí rodiče,

Po prázdninách jsme se sešli v Zelené třídě. Děti se musely „přepnout“ z volného prázdninového režimu na školkový. Sžily se s novými kamarády, rychle zorientovaly ve třídě, na zahradě a v prostorách MŠ.Také jsme se snažili využít krásného počasí k vycházkám do Komenského sadů.

Leť, motýlku leť …

Letos jsme  pro naše děti pořídili „živou hračku“ – motýlí kukly, ze kterých se před očima dětí v poměrně krátké době objevili krásní motýlci – babočky bodlákové. Děti celou dobu sledovaly, který motýl se vykuklí první. A tak sledovaly v přímém přenosu zázrak přírody. V úterý 1 října 2019 pak nastal čas vypustit motýly na školní zahradě. Děti zamávaly, zazpívaly písničku a přidaly motýlkům přání na jejich cestu a dlouhý život v bezpečí.

,,Co se stane, když…“

Děti prožily krásný ,,žížalkový týden“ plný her, tvoření, zpěvu a tance. Žížaly se vyráběly z modelíny, papíru, těstovin i látky. Vybarvovaly se omalovánky, malovalo se na papírové tácky.    Cíleným pozorováním pod lupou děti zjišťovaly vzhled žížal, způsob života a potravu. V rámci projektu byly nakoupeny kompostéry, které děti s p. učitelkami naplnily kousky papíru, hlínou, žížalami a potravou (zbytky jablíček, mrkve, salátu..)

V pátek 27.9.2019 nás navštívili zaměstnanci z OZO. Krátkým programem jsme tak společně s dětmi přivítali žížalky v naší MŠ.

Čarování se zvířátky Aleše Krejčího

V pátek 27. 9.2019 nás opět navštívil kouzelník Aleš, tentokrát  s programem Čarování se zvířátky. Děti se velmi těšily, a také bylo na co. S otevřenou pusou sledovaly, jak se tři proradní kocouři začali domlouvat, aby dostali ubohé kuřátko do klece. Ještě, že kouzelníkovi děti pomohly a pomocí kouzelnického „ABRAKADABRA“ zaříkadla se kuřátko ocitlo v bezpečí na stromě a v kleci zůstal – překvapený kocour. Dobře mu tak!

Děti si odnesly z představení hřejivý pocit, že v našem světě dobro nad zlem vždycky zvítězí. Programu se zúčastnily všechny třídy, děti výborně bavily a celou školkou zněl jejich burácivý smích a potlesk.

Za zelenáčky Bc. Hana Hasíková a Jitka Žídková

ŘÍJEN 2019

Jablkový týden“

Je podzim a na podzim dozrávají jablka. I naší zelenáčci se věnovali jablíčkům. Povídali jsme si, které ovoce dozrává na podzim, co roste na poli a co na zahradě. Vytvořili jsme koláž jabloně a hrušně. „Jablkový týden“, který proběhl v naší školičce, vyvrcholil v pátek 4.10.2019. Děti si samy nakrájely jablíčka, v miskách dochutily. Připravily velkou dobrotu -jablkovou hostinu. Jablko – to je zkrátka zdraví, které chutná.

ZELENÁČCI V KNIHOVNĚ

2.10. 2019 jsme společně navštívili Městskou knihovnu v Ostravě u Sýkorova mostu. Některé děti byly v knihovně úplně poprvé a o to víc, je prostředí i odborný výklad knihovníků zaujal. Děti se dověděly, jaký je rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím. Seznámily s uspořádáním knih podle abecedy, barev a věků dětí. V příjemném prostředí děti nenašly jenom knížky a encyklopedie, ale i časopisy, herní koutek.

Milí rodiče,věříme, že i na Vás zapůsobí krásné prostředí plné knížek a stanete se společně se svými dětmi pravidelnými návštěvníky knihovny.

DRAKIÁDA 17.10.2019

Jako každý rok se konala, naše oblíbená DRAKIÁDA. Děti si z MŠ odnesly dráčky, které jsme zakoupily z projektu: Maminko, tatínku, pojď si hrát chvilinku.Společnou akci rodičů a dětí provázelo sluníčkové počasí a lehounký vítr. Sladké odměny čekaly na všechny děti. Drakiádu si děti i dospělí náramně užili. Všem děkujeme a už se těšíme, příští podzim, na další.

HOUBY V LESE podzimní koláž – 23.10.2019

Zákaz vycházek z důvodu nepřízně počasí jsme v Zelené třídě využili na podzimní tvoření. Děti s nadšením malovaly, kreslily, stříhaly a lepily. Dětí si vytvořily koláž „HOUBY V LESE“.

Divadlo Šikulka

24.10.2019 nás navštívilo maňáskové divadlo Šikulka se svou pohádkou PRASÁTKO A KOUZELNÉ SLOVÍČKO. Děti seděly, tiše naslouchaly i aktivně se zapojily do programu. Děkujeme za hezké dopoledne a těšíme se na jejich další návštěvu.

LUČNÍ HITY

S dětmi ze ZELENÉ TŘÍDY, jsme se zúčastnili soutěže LUČNÍ HITY. Na písničku BERUŠKA PRO ŠTĚSTÍ, jsme nacvičili originální choreografii, kterou jsme natočili na videozáznam a poslali do soutěže. Děti tančily v krásných kostýmech berušek i motýlků a moc si to užívaly. Držte nám palečky, ať se naše vystoupení líbí i porotě.

BAREVNY PODZIM

Děti zelené třída se zúčastnily 25. ročníku soutěže BAREVNÝ PODZIM. Děti namalovaly obrázky a ta nejlepší jsme poslali do Domu dětí a mládeže v Ostravě-Porubě. Sára Střižíková ,ze Zelené třídy získala 3. místo v kategorii „Děti MS“ Gratulujeme

HALLOWEEN 31.10.2019

Ve čtvrtek 31.10.2019 starší děti z Modré a Zelené třídy přišly svým mladším kamarádům z Červené a Žluté třídy zazpívat halloweenskou píseň Baby shark. Byly oblečeny do halloweenských kostýmů, ale červenáčci a žluťásci nevěřili vlastním očím. Dokonce někteří nepoznali ani svou vlastní paní učitelku z angličtiny. Za svou statečnost všechny děti dostaly želé bonbón.

Zelenáčci + Hanka Hasíková a Jitka Žídková

LISTOPAD 2019

KAMARÁDI SE MAJÍ RÁDI.

KAMARÁD, KAMARÁD, TO JE TEN, KDO MĚ MÁ RÁD. POMŮŽE MI, PORADÍ, PO VLASECH MĚ POHLADÍ.

Ve čtvrtek 28.11.2019 se děti ze ZELENÉ třídy zúčastnily krásného výukového programu s názvem: KAMARÁDI SE MAJÍ RÁDI. O kamarádství, porozumění a vzájemné pomoci si s dětmi povídáme od začátku školního roku. Nyní dostaly možnost, prakticky si vše vyzkoušet. Při skládání puzzle, kreslení společných obrázků i při vyprávění pohádky si všichni uvědomili, jak je důležité, mít ve třídě kamarády.

Děkujeme: Zelenáčci+ Jitka a Hanka

VÁNOČNÍ PŘEDSTAVENÍ ZŠ Nádražní 3.12.2019

V úterý 3.12.2019 se děti ze Zelené třídy šly podívat do ZŠ Nádražní na VÁNOČNÍ BESÍDKU. Školáci si pro nás připravili program plný tance, veršů, zpěvu vánočních koled a nechybělo ani krásné div. představení. Adventní čas, je čas zastavení, zklidnění a rozjímání. Jsme rádi, že tuto krásnou vánoční atmosféru, jsme si společně ve škole užili.

Děkujeme. Zelenáčci, Hanka a Jitka

Čert s Mikulášem a andělem mezi dětmi 5.12.2019

Čert, Mikuláš a anděl navštěvují děti po celém Česku. Do ulic vychází tradičně trio po setmění. Už dopoledne obcházel školy a školky. Také naší BMŠ navštívili. A štáb české televize byl přitom. Co z toho vzniklo jste mohli vidět 5.12.2019 v pořadu Události v regionech. Zpětně se pak můžete podívat v archivu České televize:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/419231100031205-udalosti-v-regionech?index%5B%5D=737569&x=60&y=13

PŘEDVÁNOČNÍ ČAS

Ve čtvrtek 12.12.2019 nás navštívila v Mateřské škole místostarostka  městského obvodu

Mgr. Alena Pataky. Všechny děti čekalo společné zdobení vánočního stromečku, zpívání koled a také představení divadelní společnosti Modrý slon. Při zdobení stromečku a zpívání koled panovala v Zelené třídě klidná, předvánoční atmosféra, plná vánočního očekávání. A samozřejmě došlo i na cukroví. Divadelní představení s klauny zase vneslo do dětských tváří radost a smích. Krásné dopoledne se vydařilo a my se společně s dětmi můžeme těšit na Šťastné a veselé vánoce.

Děkujeme:  Zelenáčci, Jitka a Hanka

VÁNOČNÍ SLAVNOST

V pondělí 16.12.2019 si děti ze Zelené třídy připravily „vánoční slavnost“ současně pro rodiče Zelené a Žluté třídy. Putování Josefa a Marie do Betléma a narození Ježíška, formou dramatizace nejznámějších vánočních koled, bylo připomenutím biblického příběhu. Na závěr zazpívali malí angličtináři píseň Jingle Bells.

Vystoupení, ve kterém byly děti oblečeny do prostých kostýmů, se všem velmi líbilo.

Naše velké přání, přinést pro všechny okamžiky uklidnění a radostného očekávání, se vyplnilo.

Děkujeme Zelenáčci, Jitka a Hanka

Vánoční nadílka v zelené třídě 17.12.2019.

Ve středu naše děti viděly příchod Ježíška a tak ve čtvrtek, po slavnostním obědě, čekalo na naše dětí překvapení …pod stromečkem bylo spousta dárečků v podobě nových hraček, knížek, panenek, stavebnic, korálků… Dětičkám svítily očička radostí. Dárečky jsme postupně rozbalili a děti hned se pustily do hraní …

A pro nás byla největší odměnou jejich radost.

Zelenáčci a paní učitelky Hanka a Jitka

Vánoční muzikohrátky pro děti v MŠ 19.12.2019

Ve čtvrtek 14. 11. 2017 navštívila naši školku paní Mgr. Vladimíra Gavlasová se spoustou překvapení v podobě nejrůznějších hudebních nástrojů. Nebyly to však obyčejné hudební nástroje, jaké všichni známe, nýbrž nástroje – etnické a relaxační hudební nástroje – tibetské mísy, tibetský zvon, dešťová hůl, ocean drum, flétna siyotanka, zvonkohra, sun drum, sansula, didjeridoo, brumle, zvonkohra koshi, šamanské bubny, bubny djembe, chřestidla.

Připravila si pro nás 45 min. prožitkový hudební a pohybový program pro děti s prvky muzikoterapie.

V první části programu se děti a jejich paní učitelky přenesly do světa plného štěbetání ptáčků, šumění potůčků a moře či dunění vichru. Děti také měly možnost zahrát si samy na hudební nástroje, zatancovat si a zazpívat. Součástí programu byl také trénink správného dýchání. Velkým zážitkem byl „Bubnovací kruh“ – bubny djembe a šamanské bubny, procvičení rytmiky, koordinace rukou. Každé dítě mělo svůj buben… Závěrem pak přišlo zklidnění a hudební relaxace.

Společně strávený čas rychle utekl, na kouzelné nástroje budeme dlouho a rádi vzpomínat.

Děkujeme Zelenáčci a Hanka a Jitka

Divadlo loutek Ostrava 20.12.2019

Poslední den před vánocemi jsme pro naše děti připravili ještě jeden dárek. Byli jsme v divadle loutek. Představení se dětem velmi líbilo, zejména když si mohli, po představení, sáhnout na divadelní rekvizity, které jim aktéři ukázali

Zelenáčci a paní učitelky Hanka a Jitka

TŘI KRÁLOVÉ 6.1.2020

V pondělí 6.1.2020 jsme společně se všemi dětmi v naší MŠ oslavily svátek Tří králů.

Děti v zelené třídě si vyrobily papírové koruny, oblékly si královské šaty a šly zpívat a koledovat. Kašpar, Melichar i Baltazar v doprovodu ostatních dětí navštívili postupně všechny třídy v MŠ. Zpívalo se, hrálo na hudební nástroje a koledovalo se.

Zelenáčkům se vystoupení povedlo a ostatním dětem se moc líbilo.

Zelenáčci a paní učitelky Jitka a Hanka

ŽÁDNÁ BOULE, ODŘENINA – VŽDYŤ TO NENÍ ŽÁDNÁ DŘINA 9.1.2020

Ve čtvrtek 9.1.2020 se děti ze Zelené a Modré třídy zúčastnily výukového programu.

Děti se dozvěděly, jak si svoje zdraví chránit a pečovat o něho. Společně si povídaly, zpívaly a  hrály hry. Nejvíc se jim líbila hra: O Karlíkovi, ve které musely přemýšlet a dodržovat pravidla. Odměnou pro ně  potom byly omalovánky, záložky a krásné obrázky s poučením. Moc děkujeme.

Zapsala: Jitka a Hanka

Plavecký výcvik

Od středy 15. 1. 2020 jezdí naše děti každý týden do wellness centra CRAB v Ostravě -Porubě. Odjezd od MŠ je v 7,20 hodin, návrat v 9,30. Čeká nás společně 10 lekcí každou středu. Kurz si platí rodiče přihlášených dětí, pro ostatní byl připraven program ve školce.

    Cílem kurzů plavání s dětmi je získání kladného vztahu k vodě, osvojení si dýchání, splývání, následného potápění a výuka základních plaveckých způsobů. Vše zábavnou formou. Velký důraz je kladen na nácvik sebezáchrany dítěte. V současné době, kdy přibývají domácí bazény a zahradní jezírka, je to zcela nezbytné.

    Všechny naše děti si  zaslouží velkou pochvalu, protože se nikdo vody nebál. Radostně skáčou do vody a se zájmem poslouchají pokyny instruktorů.

Zapsala Bc. Hana Hasíková

TENISOVÁ ŠKOLIČKA

10.12.2019 začala pro děti Zelené třídy očekávaná TENISOVÁ  ŠKOLIČKA, na kterou se móóc těšily.  V úterý přicházejí do školky s batůžkem, ve kterém mají sportovní obuv s bílou podrážkou, láhev s pitím a vším potřebným pro tenis. Po příchodu do TK SC Ostrava se děti převléknou do sportovního a začne cvičení. Po krátké rozcvičce a proběhnutí začne TENIS. Děti se učí pracovat s míčkem, raketou, učí se postřehu a techniku hraní tenisu.  

 Hanka, Jitka a Zelenáčci

Mobilní planetárium Ostrava 13.1.2020

V pondělí 13.1.20120 naší školku navštívilo Mobilní planetárium Ostrava. V tělocvičně

připravili velký, vzduchem nafouknutý stan – malou planetární kupoli. Uvnitř planetária ležely děti na karimatkách s polštářkem pod hlavou. Dětem srozumitelnou formou (prostřednictvím pohádky O zvířátkách, která se chtěla podívat do vesmíru) vysvětlili základní jevy astronomie. Děti se dozvěděly např. proč se na Zemi střídá den a noc, jak se jmenují fáze Měsíce, jak se jmenují nejznámější souhvězdí, nebo proč ve městě nemůžeme pozorovat hvězdy. Získaly další poznatky o vesmíru, galaxii, práci kosmonautů a družic. Dětem se pořad velmi líbil a myslíme, že si o tom budou vyprávět ještě několik dalších dní.

Programu se postupně vystřídaly Zelená a Modrá třída

Hanka a Jitka

Draci v hrnci 5.2.2020

Dne 5.2.2020 natáčela Česká televize Ostrava v naší BMŠ části pořadu s pracovním názvem Draci v hrnci s dětmi ze Zelené a Modré třídy. Děti se naučily 8 písniček, které pak předvedly před kamerami, některé i v kostýmech. Děti Zelené třídy zpívali o šnecích a děti z Modré třídy o fazolích. Pro děti to byl nevšední zážitek a úkolu se zhostily velmi dobře.  Pořad bude odvysílán dne 5.4.2020 a 12.4.2020 v 9,00 na Déčku. Těšíme se na skvělou podívanou! Hanka,Jitka a Zelenáčci

Není šnek jako šnek  (skákal pes) Není šnek jako šnek – náš je skořicový je dobrý, je sladký – na pozdrav neodpoví

O šnecích k jídlu  (prší, prší) Šneci, šneci, samí šneci, ti naši jsou k jídlu přeci /: Tihle šneci k nevíře – neutečou z talíře :/

O hlemýždí karavaně  (pec nám spadla) Putuje nám za chalupou karavana hlemýždí zakopl jsem o ulitu – teď mám jizvu na hýždi

Skořicoví šneci  (rege) Jó vždyť šneky máš nade všecko rád šneky vždy rád jíš se vším, i když nemáš hlad skořicoví – mňam !

VESELÁ VAŘEČKA 6.2.2020

Zatímco jsme s dětmi kreslili, malovali a vybarvovali, paní kuchařkynám nachystaly ke svačině velkou dobrotu. Mafiny s borůvkami. Zelenáčci, Hanka a Jitka

DRAVÁ VÝŽIVA – VESELÁ VAŘEČKA 3.2. – 7.2.2020

Celý tento týden jsme si povídali o zdravém jídle a vitamínech. Ovoce a zeleninu jsme kreslili, malovali, stříhali, tvořili z plastelíny …. A chystali do hrnce.A vzhledem k chřipkové epidemii, která sužuje náš kraj, rozhodli jsme se pro vitamínovou bombu.Ovoce a zeleninu jsme pěkně umyli, nakrájeli a napíchali na špejle (rozvoj jemné motoriky).Takto připravené špízy jsme nakonec s chutí snědli. Zelenáčci, Jitka a Hanka

KARNEVAL 18.2.2019

Na KARNEVAL. 18.2.2019 se všechny dětí těšily. Ve svých třídách se od rána převlékaly, malovaly, zdobili a připravovaly se na rej masek. V 9 hodin se přesunuli do tělocvičny. Tam už nás čekali klauni z Divadla Modrý slon Ostrava se svým karnevalovým programem. Tanec, smích, soutěže se střídaly s vystoupeními – ty děti sledovaly s otevřenou pusou a vydechly si. Do programů se zapojily i paní učitelky. Po skončení programů děti tančily ještě dlouho při reprodukované hudbě, kterou si paní učitelky připravily.

Zapsala Bc. Hana Hasíková

BESÍDKA ZELENÁ TŘÍDA  9.3.2020

V pondělí odpoledne jsme upořádali další společné setkání s rodiči. Po přivítání předvedly děti svým rodičům krátké vystoupení, které si s. p. učitelkami nacvičily. Pak už  se rozběhla jarní tvořivá dílnička pro děti a rodiče. Maminky a tatínkové si se svými dětmi vytvářili různé jarní dekorační předměty. Tyto si samozřejmě odnesli domů. Děkujeme za příjemně strávené odpoledne a těšíme se na další společné tvoření… Zapsala Bc. Hana Hasíková

Vzdělávací plán 30.3.2020 První jarní květiny

VZDĚLÁVACÍ  PLÁN

Integrovaný blok : KVETOUCÍ JARO

 Téma: První jarní květiny

Od 30.3.2020 –

Cíle:

 • mít povědomí o životě v přírodě, chovat se ohleduplně, přírodu šetřit, neničit
 • poznatky vyjádřit tvořivě – ve výtv.,prac.v.,
 • snaha o úklid po činnostech, hraní…
 • zapamatovat si texty básní, písní, hovořit přiměřeně hlasitě
 • vyjádřit hudbu pohybem, zapojit se aktivně, koordinovat své pohyby
 • zacházet správně s jednoduchými rytmickými a hudebními nástroji (např. trianglem, bubínkem, chřestidly)
 • zaregistrovat změny ve svém okolí (všimnout si a rozpoznat, co se změnilo)
 • sluchem rozlišit slova, slabiky a počáteční hlásky
 • rozlišit zvuky a známé melodie, rozlišit a napodobit rytmus
 • soustředit se na činnost a samostatně ji dokončit

Malujeme, kreslíme, tvoříme :  

 • Malování : Jaro se probouzí – rozvoj fantazie, zaplnění celé plochy výkresu

SNĚŽENKA PODSNĚŽNÍK 

 • Snaha zachytit podobu sněženky malbou nebo papírovou skládankou.
 • Skládání, stříhání, lepení: Jarní sluníčko, Květiny – správná a bezpečná manipulace s nůžkami a lepidlem

Kreslení, obkreslování, vybarvování: Sněženka, Pampeliška, Narcis – rozvoj přesnosti, správné držení kreslícího materiálu ( viz příloha – pracovní listy 3, omalovánky 3)

Zpíváme,tančíme s youtube:

Seznámení s písní:

 • Jaro, jaro už je tu+ hra na hud. nástroje, pokličky, vařečky…- dodržování rytmu a dynamiky, radost ze zpěvu ( viz příloha 5)
 • Šel zahradník do zahrady
 • Voláme sluníčko – spojení zpěvu s pohybem
 • https://www.youtube.com/watch?v=TM8uEiY0LzU
 • Jarní tanec Jaro dělá pokusy (Z. Svěrak, J. Uhlíř), (rozvoj spontánního pohybu, orientace v prostoru, rozvoj hrubé motoriky, lokomoční činnost) – volný tanec na známou písničku
 • Míša Růžičková – Jaro, léto, podzim, zima tančíme podle vzoru – Cvičíme s Míšou 6

Tv činnosti a pohyb hry:

Jóga pro děti – „pozdrav Slunce“

 • 1.Základní pozicí je stoj spojný, ruce volně podél těla.
 • 2.S výdechem spojíme dlaně před hrudníkem.
 • 3.S nádechem vzpažíme ruce a zakloníme se.
 • 4.S výdechem se ohneme do hlubokého předklonu, prsty nebo dlaně položíme vedle chodidel na podložku.
 • 5.S nádechem přejdeme do vzporu dřepmo levou nohou: zanožíme levou nohu a pravou nohu posuneme mezi ruce (na plném chodidle), zakloníme hlavu.
 • 6.S výdechem přejdeme do pozice HORY: zanožíme pravou nohu k levé noze, zvedneme pánev. 
 • 7.Chvilku zadržíme dech. S výdechem přejdeme do polohy HOUSENKY: přes klik se přesuneme do vzporu ležmo -bradu a hrudník máme na podložce, pánev vysazenou vzhůru, kolena a prsty na nohou jsou opřeny o podložku, ruce jsou na podložce pod rameny.
 • 8.S nádechem plynule přejdeme do lehu na břiše a po té do polohy KOBRY: zakloníme hlavu a pohledem směřujeme vzhůru, nohu zůstávají na podložce uvolněné.
 • 9.S výdechem přejdeme do pozice HORY: ruce a nohy se opírají o podložku, zvednutá pánev.
 • 10.S nádechem přejdeme do vzporu dřepmo pravou nohou: zanožíme pravou nohu a levou nohu posuneme mezi ruce (na plném chodidle), zakloníme hlavu.
 • 11.S výdechem přinožíme pravou nohu a přejdeme do hlubokého předklonu, prsty nebo dlaně položíme vedle chodidel na podložku.
 • 12.S nádechem vzpažíme ruce a zakloníme se.
 • 13.S výdechem spojíme dlaně před hrudníkem.
 • 14.Končíme základní pozicí: stoj spojný, ruce volně podél těla.

Jaro – pohybová básnička

Podívej se, támhle v trávě,                                 (dřep, rozhlížet se)

kytička vyrostla právě,                                       (z dřepu do stoje)

čechrá si zelenou sukýnku,                                (stoj snožmo, ruce v bok, kroutit zadečkem)

protahuje si barevnou hlavinku.                        (stoj roznožmo, opatrně naklánět hlavu)

K sluníčku lístky natahuje,                                (stoj roznožmo, ruce natahovat nad hlavou)

ještě se ospale protahuje,                                   (ospale se protahovat)

na louce není jediná,                                          (stoj snožmo, hlavou NE)

protože jaro už začíná.                                        (stoj snožmo, ruce dělají velká kola před tělem)

 

Jaro – pohybová básnička

Podívej se, támhle v trávě,                                 (dřep, rozhlížet se)

kytička vyrostla právě,                                       (z dřepu do stoje)

čechrá si zelenou sukýnku,                                (stoj snožmo, ruce v bok, kroutit zadečkem)

protahuje si barevnou hlavinku.                        (stoj roznožmo, opatrně naklánět hlavu)

K sluníčku lístky natahuje,                                (stoj roznožmo, ruce natahovat nad hlavou)

ještě se ospale protahuje,                                   (ospale se protahovat)

na louce není jediná,                                          (stoj snožmo, hlavou NE)

protože jaro už začíná.                                        (stoj snožmo, ruce dělají velká kola před tělem)

Rozhovory:

 • Práce s knihou – pojmenování  jarních květin podle obrázků
 • Opakujeme roční období: povídáme si o jaru –  rozeznávání hlásek na začátku slov

Pohádky, literární texty:

 • Krtek zahradníkem – soustředěný poslech

https://www.youtube.com/watch?v=Z7svly54ZZk

 • Broučci – A bylo jaro
 • Pohádky z mechu a kapradí 4 01 Jak Křemílek a Vochomůrka šli pro první jarní pochutnání
 • Skřítek Racochejl Jak otevíral jaro – poučení z příběhu

Čtení pohádek před usnutím:  relaxace- volný výběr

Říkanka:

Sedmikráska – Když sluníčko vychází, sedmikráska vstává, načeše si obočí, na motýlky mává. Když sluníčko zapadá, sedmikráska chřadne, ke spánku se ukládá do postýlky chladné.

DUBEN

Vážení rodiče,

Vzhledem k pravděpodobnosti prodloužení výjimečného stavu ČR a tím i uzavření škol a školek, rozhodli jsme se dávat na webové stránky třídní vzdělávací plány. Jsou to plány činností, které bychom pravděpodobně dělali s dětmi ve školce. Neberte to jako úkoly pro děti, ale jen jako inspiraci. Dotazy směřujte na email zelené třídy tridazelena@email.cz. Hezké chvilky při práci s dětmi, a těšíme se na brzké shledání ve školce

Za zelenou třídu p.učitelky Hana a Jitka

AKTUÁLNÍ TÉMA

Míša Růžičková – Mýdlo – Děti – Roušky

Roušková písnička pro děti

Vzdělávací plán 6.4.2020 Velikonoce

Integrovaný blok : KVETOUCÍ JARO

Téma : VELIKONOCE

Cíle :

 • rozvoj psychické i fyzické zdatnosti
 • rozvoj a kultivace představivosti a fantazie
 • rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních
 • seznamování se světem lidí a zvířat, osvojení si základních poznatků  o prostředí
 • rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách    

Malujeme, kreslíme, tvoříme:

 • Hra s barvou: Slepička s vajíčky – otisky korkových zátek, prstů,  štětce – rozvoj jemné motoriky,  fantazie a představivosti
 • Zasaď si travičku: Zajíček – správná manipulace s hlínou
 • Skládáme, lepíme: Zajíček- správný postup při skládání a lepeníKreslení, vybarvování:
 • Kreslení, vybarvování: Pracovní listy, omalovánky, grafické prvky- správné držení kreslícího materiálu

Inspiraci najdete taky na Youtube např.:

Barvení vajíček cibulovými slupkami

Velikonoční Nápady Řemesla | Papír KRÁLÍK | Papír Řemesla pro Děti

Ale pozor, ať nedopadnete takto:

Pat & Mat – Velikonoční vajíčko

TV činnosti a pohybové hry :

 • Joga pro děti – Zvířátka– procvičování hrubé motoriky
 • Joga pro děti – dětské cvičení – protahování celého těla

Pohybové básničky– spojení říkadla s pohybem

 Leze, leze brouk

Leze, leze brouk(lezeme po kolenou)
vítr do něj fouk. (foukneme a svalíme se na za zadeček)
Otáčí se dokola, (otáčíme se na zadečku dokola)
zavolejte doktora,převalil se brouk. (potom se převalíme na záda a klepeme nožičkama a ručičkama)

 Malý brouček

Malý brouček spinkal v trávě, (jsme ve dřepu a spíme)
probudil se dneska právě. (stoupneme si a protahujeme se)
Protáhl si nožičky, (protahujeme si nožičky)
hlavičku i ručičky. (protahujeme si hlavičku i ručičky)
Na nohy vzal bačkorky, (ukazujeme na nožičky)
a utíkal do školky. (běháme po prostoru nebo na místě)

 Když já se vytáhnu …

Když já se vytáhnu, (stoupneme si na špičky)
až ke sluníčku dosáhnu. (natáhneme ruce ke sluníčku)
Když já se skrčím, (sedneme si do dřepu)
do výšky skočím. (vyskočíme)
Když já si lehnu, (lehneme si)
ani se nehnu. (ležíme bez pohybu)

 Zvířátka

Brum, brum, medvěd bručí, (ukazujeme na paleček na pravé ruce)
bzum, bzum, čmelák bzučí, (ukazujeme na ukazováček na pravé ruce)
mňau, mňau, kočka mňouká, (prostředníček)
hú, hú, sova houká, (prsteníček)
bé, bé, ovce bečí, (malíček)
mé, mé, koza mečí, (paleček na levé ruce)
kvá, kvá, žába kváká, (ukazováček na levé ruce)
krá, krá, vrána kráká, (prostředníček)
hop, hop, jelen skáče, (prsteníček)
uáá, uáá, Barunka pláče. (malíček)

Zpíváme a tančíme :

Seznámení s písní : Pro vajíčka do košíčka- rytmizace s hrou na tělo a hud. nástroje

Slepičko, má – opakujeme tonový rozsah/ mi-re-do/

Písničky pro děti a nejmenší – Pásla ovečky

Zpíváme podle obrázků- rozvoj paměti                                                               

Rozhovory:

Zvyky a tradice : Velikonoce – rozhovor nad obrázky

                               Pracovní list: Velikonoční týden

                               Cviky na uvolnění ruky, zápěstí, záprstí

Tvoření zdrobnělin : Zvířátka :  

Slepice- slepička    Myš- myška         Koza- kozička

Kuře- kuřátko         Pes- pejsek           Kráva- kravička

Beran- beránek       Kočka- kočička    Kůň- koníček

Komentáře jsou uzavřeny.