Co se děje v naší třídě?

ZÁŘÍ 2019

Milí rodiče,

Po prázdninách jsme se sešli v Zelené třídě. Děti se musely „přepnout“ z volného prázdninového režimu na školkový. Sžily se s novými kamarády, rychle zorientovaly ve třídě, na zahradě a v prostorách MŠ.Také jsme se snažili využít krásného počasí k vycházkám do Komenského sadů.

Leť, motýlku leť …

Letos jsme  pro naše děti pořídili „živou hračku“ – motýlí kukly, ze kterých se před očima dětí v poměrně krátké době objevili krásní motýlci – babočky bodlákové. Děti celou dobu sledovaly, který motýl se vykuklí první. A tak sledovaly v přímém přenosu zázrak přírody. V úterý 1 října 2019 pak nastal čas vypustit motýly na školní zahradě. Děti zamávaly, zazpívaly písničku a přidaly motýlkům přání na jejich cestu a dlouhý život v bezpečí.

,,Co se stane, když…“

Děti prožily krásný ,,žížalkový týden“ plný her, tvoření, zpěvu a tance. Žížaly se vyráběly z modelíny, papíru, těstovin i látky. Vybarvovaly se omalovánky, malovalo se na papírové tácky.    Cíleným pozorováním pod lupou děti zjišťovaly vzhled žížal, způsob života a potravu. V rámci projektu byly nakoupeny kompostéry, které děti s p. učitelkami naplnily kousky papíru, hlínou, žížalami a potravou (zbytky jablíček, mrkve, salátu..)

V pátek 27.9.2019 nás navštívili zaměstnanci z OZO. Krátkým programem jsme tak společně s dětmi přivítali žížalky v naší MŠ.

Čarování se zvířátky Aleše Krejčího

V pátek 27. 9.2019 nás opět navštívil kouzelník Aleš, tentokrát  s programem Čarování se zvířátky. Děti se velmi těšily, a také bylo na co. S otevřenou pusou sledovaly, jak se tři proradní kocouři začali domlouvat, aby dostali ubohé kuřátko do klece. Ještě, že kouzelníkovi děti pomohly a pomocí kouzelnického „ABRAKADABRA“ zaříkadla se kuřátko ocitlo v bezpečí na stromě a v kleci zůstal – překvapený kocour. Dobře mu tak!

Děti si odnesly z představení hřejivý pocit, že v našem světě dobro nad zlem vždycky zvítězí. Programu se zúčastnily všechny třídy, děti výborně bavily a celou školkou zněl jejich burácivý smích a potlesk.

Za zelenáčky Bc. Hana Hasíková a Jitka Žídková

ŘÍJEN 2019

Jablkový týden“

Je podzim a na podzim dozrávají jablka. I naší zelenáčci se věnovali jablíčkům. Povídali jsme si, které ovoce dozrává na podzim, co roste na poli a co na zahradě. Vytvořili jsme koláž jabloně a hrušně. „Jablkový týden“, který proběhl v naší školičce, vyvrcholil v pátek 4.10.2019. Děti si samy nakrájely jablíčka, v miskách dochutily. Připravily velkou dobrotu -jablkovou hostinu. Jablko – to je zkrátka zdraví, které chutná.

ZELENÁČCI V KNIHOVNĚ

2.10. 2019 jsme společně navštívili Městskou knihovnu v Ostravě u Sýkorova mostu. Některé děti byly v knihovně úplně poprvé a o to víc, je prostředí i odborný výklad knihovníků zaujal. Děti se dověděly, jaký je rozdíl mezi knihovnou a knihkupectvím. Seznámily s uspořádáním knih podle abecedy, barev a věků dětí. V příjemném prostředí děti nenašly jenom knížky a encyklopedie, ale i časopisy, herní koutek.

Milí rodiče,věříme, že i na Vás zapůsobí krásné prostředí plné knížek a stanete se společně se svými dětmi pravidelnými návštěvníky knihovny.

DRAKIÁDA 17.10.2019

Jako každý rok se konala, naše oblíbená DRAKIÁDA. Děti si z MŠ odnesly dráčky, které jsme zakoupily z projektu: Maminko, tatínku, pojď si hrát chvilinku.Společnou akci rodičů a dětí provázelo sluníčkové počasí a lehounký vítr. Sladké odměny čekaly na všechny děti. Drakiádu si děti i dospělí náramně užili. Všem děkujeme a už se těšíme, příští podzim, na další.

HOUBY V LESE podzimní koláž – 23.10.2019

Zákaz vycházek z důvodu nepřízně počasí jsme v Zelené třídě využili na podzimní tvoření. Děti s nadšením malovaly, kreslily, stříhaly a lepily. Dětí si vytvořily koláž „HOUBY V LESE“.

Divadlo Šikulka

24.10.2019 nás navštívilo maňáskové divadlo Šikulka se svou pohádkou PRASÁTKO A KOUZELNÉ SLOVÍČKO. Děti seděly, tiše naslouchaly i aktivně se zapojily do programu. Děkujeme za hezké dopoledne a těšíme se na jejich další návštěvu.

LUČNÍ HITY

S dětmi ze ZELENÉ TŘÍDY, jsme se zúčastnili soutěže LUČNÍ HITY. Na písničku BERUŠKA PRO ŠTĚSTÍ, jsme nacvičili originální choreografii, kterou jsme natočili na videozáznam a poslali do soutěže. Děti tančily v krásných kostýmech berušek i motýlků a moc si to užívaly. Držte nám palečky, ať se naše vystoupení líbí i porotě.

BAREVNY PODZIM

Děti zelené třída se zúčastnily 25. ročníku soutěže BAREVNÝ PODZIM. Děti namalovaly obrázky a ta nejlepší jsme poslali do Domu dětí a mládeže v Ostravě-Porubě. Sára Střižíková ,ze Zelené třídy získala 3. místo v kategorii „Děti MS“ Gratulujeme

HALLOWEEN 31.10.2019

Ve čtvrtek 31.10.2019 starší děti z Modré a Zelené třídy přišly svým mladším kamarádům z Červené a Žluté třídy zazpívat halloweenskou píseň Baby shark. Byly oblečeny do halloweenských kostýmů, ale červenáčci a žluťásci nevěřili vlastním očím. Dokonce někteří nepoznali ani svou vlastní paní učitelku z angličtiny. Za svou statečnost všechny děti dostaly želé bonbón.

Zelenáčci + Hanka Hasíková a Jitka Žídková

LISTOPAD 2019

KAMARÁDI SE MAJÍ RÁDI.

KAMARÁD, KAMARÁD, TO JE TEN, KDO MĚ MÁ RÁD. POMŮŽE MI, PORADÍ, PO VLASECH MĚ POHLADÍ.

Ve čtvrtek 28.11.2019 se děti ze ZELENÉ třídy zúčastnily krásného výukového programu s názvem: KAMARÁDI SE MAJÍ RÁDI. O kamarádství, porozumění a vzájemné pomoci si s dětmi povídáme od začátku školního roku. Nyní dostaly možnost, prakticky si vše vyzkoušet. Při skládání puzzle, kreslení společných obrázků i při vyprávění pohádky si všichni uvědomili, jak je důležité, mít ve třídě kamarády.

Děkujeme: Zelenáčci+ Jitka a Hanka

VÁNOČNÍ PŘEDSTAVENÍ ZŠ Nádražní 3.12.2019

V úterý 3.12.2019 se děti ze Zelené třídy šly podívat do ZŠ Nádražní na VÁNOČNÍ BESÍDKU. Školáci si pro nás připravili program plný tance, veršů, zpěvu vánočních koled a nechybělo ani krásné div. představení. Adventní čas, je čas zastavení, zklidnění a rozjímání. Jsme rádi, že tuto krásnou vánoční atmosféru, jsme si společně ve škole užili.

Děkujeme. Zelenáčci, Hanka a Jitka

Čert s Mikulášem a andělem mezi dětmi 5.12.2019

Čert, Mikuláš a anděl navštěvují děti po celém Česku. Do ulic vychází tradičně trio po setmění. Už dopoledne obcházel školy a školky. Také naší BMŠ navštívili. A štáb české televize byl přitom. Co z toho vzniklo jste mohli vidět 5.12.2019 v pořadu Události v regionech. Zpětně se pak můžete podívat v archivu České televize:

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/419231100031205-udalosti-v-regionech?index%5B%5D=737569&x=60&y=13

PŘEDVÁNOČNÍ ČAS

Ve čtvrtek 12.12.2019 nás navštívila v Mateřské škole místostarostka  městského obvodu

Mgr. Alena Pataky. Všechny děti čekalo společné zdobení vánočního stromečku, zpívání koled a také představení divadelní společnosti Modrý slon. Při zdobení stromečku a zpívání koled panovala v Zelené třídě klidná, předvánoční atmosféra, plná vánočního očekávání. A samozřejmě došlo i na cukroví. Divadelní představení s klauny zase vneslo do dětských tváří radost a smích. Krásné dopoledne se vydařilo a my se společně s dětmi můžeme těšit na Šťastné a veselé vánoce.

Děkujeme:  Zelenáčci, Jitka a Hanka

VÁNOČNÍ SLAVNOST

V pondělí 16.12.2019 si děti ze Zelené třídy připravily „vánoční slavnost“ současně pro rodiče Zelené a Žluté třídy. Putování Josefa a Marie do Betléma a narození Ježíška, formou dramatizace nejznámějších vánočních koled, bylo připomenutím biblického příběhu. Na závěr zazpívali malí angličtináři píseň Jingle Bells.

Vystoupení, ve kterém byly děti oblečeny do prostých kostýmů, se všem velmi líbilo.

Naše velké přání, přinést pro všechny okamžiky uklidnění a radostného očekávání, se vyplnilo.

Děkujeme Zelenáčci, Jitka a Hanka

Vánoční nadílka v zelené třídě 17.12.2019.

Ve středu naše děti viděly příchod Ježíška a tak ve čtvrtek, po slavnostním obědě, čekalo na naše dětí překvapení …pod stromečkem bylo spousta dárečků v podobě nových hraček, knížek, panenek, stavebnic, korálků… Dětičkám svítily očička radostí. Dárečky jsme postupně rozbalili a děti hned se pustily do hraní …

A pro nás byla největší odměnou jejich radost.

Zelenáčci a paní učitelky Hanka a Jitka

Vánoční muzikohrátky pro děti v MŠ 19.12.2019

Ve čtvrtek 14. 11. 2017 navštívila naši školku paní Mgr. Vladimíra Gavlasová se spoustou překvapení v podobě nejrůznějších hudebních nástrojů. Nebyly to však obyčejné hudební nástroje, jaké všichni známe, nýbrž nástroje – etnické a relaxační hudební nástroje – tibetské mísy, tibetský zvon, dešťová hůl, ocean drum, flétna siyotanka, zvonkohra, sun drum, sansula, didjeridoo, brumle, zvonkohra koshi, šamanské bubny, bubny djembe, chřestidla.

Připravila si pro nás 45 min. prožitkový hudební a pohybový program pro děti s prvky muzikoterapie.

V první části programu se děti a jejich paní učitelky přenesly do světa plného štěbetání ptáčků, šumění potůčků a moře či dunění vichru. Děti také měly možnost zahrát si samy na hudební nástroje, zatancovat si a zazpívat. Součástí programu byl také trénink správného dýchání. Velkým zážitkem byl „Bubnovací kruh“ – bubny djembe a šamanské bubny, procvičení rytmiky, koordinace rukou. Každé dítě mělo svůj buben… Závěrem pak přišlo zklidnění a hudební relaxace.

Společně strávený čas rychle utekl, na kouzelné nástroje budeme dlouho a rádi vzpomínat.

Děkujeme Zelenáčci a Hanka a Jitka

Divadlo loutek Ostrava 20.12.2019

Poslední den před vánocemi jsme pro naše děti připravili ještě jeden dárek. Byli jsme v divadle loutek. Představení se dětem velmi líbilo, zejména když si mohli, po představení, sáhnout na divadelní rekvizity, které jim aktéři ukázali

Zelenáčci a paní učitelky Hanka a Jitka

TŘI KRÁLOVÉ 6.1.2020

V pondělí 6.1.2020 jsme společně se všemi dětmi v naší MŠ oslavily svátek Tří králů.

Děti v zelené třídě si vyrobily papírové koruny, oblékly si královské šaty a šly zpívat a koledovat. Kašpar, Melichar i Baltazar v doprovodu ostatních dětí navštívili postupně všechny třídy v MŠ. Zpívalo se, hrálo na hudební nástroje a koledovalo se.

Zelenáčkům se vystoupení povedlo a ostatním dětem se moc líbilo.

Zelenáčci a paní učitelky Jitka a Hanka

ŽÁDNÁ BOULE, ODŘENINA – VŽDYŤ TO NENÍ ŽÁDNÁ DŘINA 9.1.2020

Ve čtvrtek 9.1.2020 se děti ze Zelené a Modré třídy zúčastnily výukového programu.

Děti se dozvěděly, jak si svoje zdraví chránit a pečovat o něho. Společně si povídaly, zpívaly a  hrály hry. Nejvíc se jim líbila hra: O Karlíkovi, ve které musely přemýšlet a dodržovat pravidla. Odměnou pro ně  potom byly omalovánky, záložky a krásné obrázky s poučením. Moc děkujeme.

Zapsala: Jitka a Hanka

Plavecký výcvik

Od středy 15. 1. 2020 jezdí naše děti každý týden do wellness centra CRAB v Ostravě -Porubě. Odjezd od MŠ je v 7,20 hodin, návrat v 9,30. Čeká nás společně 10 lekcí každou středu. Kurz si platí rodiče přihlášených dětí, pro ostatní byl připraven program ve školce.

    Cílem kurzů plavání s dětmi je získání kladného vztahu k vodě, osvojení si dýchání, splývání, následného potápění a výuka základních plaveckých způsobů. Vše zábavnou formou. Velký důraz je kladen na nácvik sebezáchrany dítěte. V současné době, kdy přibývají domácí bazény a zahradní jezírka, je to zcela nezbytné.

    Všechny naše děti si  zaslouží velkou pochvalu, protože se nikdo vody nebál. Radostně skáčou do vody a se zájmem poslouchají pokyny instruktorů.

Zapsala Bc. Hana Hasíková

TENISOVÁ ŠKOLIČKA

10.12.2019 začala pro děti Zelené třídy očekávaná TENISOVÁ  ŠKOLIČKA, na kterou se móóc těšily.  V úterý přicházejí do školky s batůžkem, ve kterém mají sportovní obuv s bílou podrážkou, láhev s pitím a vším potřebným pro tenis. Po příchodu do TK SC Ostrava se děti převléknou do sportovního a začne cvičení. Po krátké rozcvičce a proběhnutí začne TENIS. Děti se učí pracovat s míčkem, raketou, učí se postřehu a techniku hraní tenisu.  

 Hanka, Jitka a Zelenáčci

Mobilní planetárium Ostrava 13.1.2020

V pondělí 13.1.20120 naší školku navštívilo Mobilní planetárium Ostrava. V tělocvičně

připravili velký, vzduchem nafouknutý stan – malou planetární kupoli. Uvnitř planetária ležely děti na karimatkách s polštářkem pod hlavou. Dětem srozumitelnou formou (prostřednictvím pohádky O zvířátkách, která se chtěla podívat do vesmíru) vysvětlili základní jevy astronomie. Děti se dozvěděly např. proč se na Zemi střídá den a noc, jak se jmenují fáze Měsíce, jak se jmenují nejznámější souhvězdí, nebo proč ve městě nemůžeme pozorovat hvězdy. Získaly další poznatky o vesmíru, galaxii, práci kosmonautů a družic. Dětem se pořad velmi líbil a myslíme, že si o tom budou vyprávět ještě několik dalších dní.

Programu se postupně vystřídaly Zelená a Modrá třída

Hanka a Jitka

Draci v hrnci 5.2.2020

Dne 5.2.2020 natáčela Česká televize Ostrava v naší BMŠ části pořadu s pracovním názvem Draci v hrnci s dětmi ze Zelené a Modré třídy. Děti se naučily 8 písniček, které pak předvedly před kamerami, některé i v kostýmech. Děti Zelené třídy zpívali o šnecích a děti z Modré třídy o fazolích. Pro děti to byl nevšední zážitek a úkolu se zhostily velmi dobře.  Pořad bude odvysílán dne 5.4.2020 a 12.4.2020 v 9,00 na Déčku. Těšíme se na skvělou podívanou! Hanka,Jitka a Zelenáčci

Není šnek jako šnek  (skákal pes) Není šnek jako šnek – náš je skořicový je dobrý, je sladký – na pozdrav neodpoví

O šnecích k jídlu  (prší, prší) Šneci, šneci, samí šneci, ti naši jsou k jídlu přeci /: Tihle šneci k nevíře – neutečou z talíře :/

O hlemýždí karavaně  (pec nám spadla) Putuje nám za chalupou karavana hlemýždí zakopl jsem o ulitu – teď mám jizvu na hýždi

Skořicoví šneci  (rege) Jó vždyť šneky máš nade všecko rád šneky vždy rád jíš se vším, i když nemáš hlad skořicoví – mňam !

VESELÁ VAŘEČKA 6.2.2020

Zatímco jsme s dětmi kreslili, malovali a vybarvovali, paní kuchařkynám nachystaly ke svačině velkou dobrotu. Mafiny s borůvkami. Zelenáčci, Hanka a Jitka

DRAVÁ VÝŽIVA – VESELÁ VAŘEČKA 3.2. – 7.2.2020

Celý tento týden jsme si povídali o zdravém jídle a vitamínech. Ovoce a zeleninu jsme kreslili, malovali, stříhali, tvořili z plastelíny …. A chystali do hrnce.A vzhledem k chřipkové epidemii, která sužuje náš kraj, rozhodli jsme se pro vitamínovou bombu.Ovoce a zeleninu jsme pěkně umyli, nakrájeli a napíchali na špejle (rozvoj jemné motoriky).Takto připravené špízy jsme nakonec s chutí snědli. Zelenáčci, Jitka a Hanka

KARNEVAL 18.2.2019

Na KARNEVAL. 18.2.2019 se všechny dětí těšily. Ve svých třídách se od rána převlékaly, malovaly, zdobili a připravovaly se na rej masek. V 9 hodin se přesunuli do tělocvičny. Tam už nás čekali klauni z Divadla Modrý slon Ostrava se svým karnevalovým programem. Tanec, smích, soutěže se střídaly s vystoupeními – ty děti sledovaly s otevřenou pusou a vydechly si. Do programů se zapojily i paní učitelky. Po skončení programů děti tančily ještě dlouho při reprodukované hudbě, kterou si paní učitelky připravily.

Zapsala Bc. Hana Hasíková

BESÍDKA ZELENÁ TŘÍDA  9.3.2020

V pondělí odpoledne jsme upořádali další společné setkání s rodiči. Po přivítání předvedly děti svým rodičům krátké vystoupení, které si s. p. učitelkami nacvičily. Pak už  se rozběhla jarní tvořivá dílnička pro děti a rodiče. Maminky a tatínkové si se svými dětmi vytvářili různé jarní dekorační předměty. Tyto si samozřejmě odnesli domů. Děkujeme za příjemně strávené odpoledne a těšíme se na další společné tvoření… Zapsala Bc. Hana Hasíková

Vzdělávací plán 30.3.2020 První jarní květiny

VZDĚLÁVACÍ  PLÁN

Integrovaný blok : KVETOUCÍ JARO

 Téma: První jarní květiny

Od 30.3.2020 –

Cíle:

 • mít povědomí o životě v přírodě, chovat se ohleduplně, přírodu šetřit, neničit
 • poznatky vyjádřit tvořivě – ve výtv.,prac.v.,
 • snaha o úklid po činnostech, hraní…
 • zapamatovat si texty básní, písní, hovořit přiměřeně hlasitě
 • vyjádřit hudbu pohybem, zapojit se aktivně, koordinovat své pohyby
 • zacházet správně s jednoduchými rytmickými a hudebními nástroji (např. trianglem, bubínkem, chřestidly)
 • zaregistrovat změny ve svém okolí (všimnout si a rozpoznat, co se změnilo)
 • sluchem rozlišit slova, slabiky a počáteční hlásky
 • rozlišit zvuky a známé melodie, rozlišit a napodobit rytmus
 • soustředit se na činnost a samostatně ji dokončit

Malujeme, kreslíme, tvoříme :  

 • Malování : Jaro se probouzí – rozvoj fantazie, zaplnění celé plochy výkresu

SNĚŽENKA PODSNĚŽNÍK 

 • Snaha zachytit podobu sněženky malbou nebo papírovou skládankou.
 • Skládání, stříhání, lepení: Jarní sluníčko, Květiny – správná a bezpečná manipulace s nůžkami a lepidlem

Kreslení, obkreslování, vybarvování: Sněženka, Pampeliška, Narcis – rozvoj přesnosti, správné držení kreslícího materiálu ( viz příloha – pracovní listy 3, omalovánky 3)

Zpíváme,tančíme s youtube:

Seznámení s písní:

 • Jaro, jaro už je tu+ hra na hud. nástroje, pokličky, vařečky…- dodržování rytmu a dynamiky, radost ze zpěvu ( viz příloha 5)
 • Šel zahradník do zahrady
 • Voláme sluníčko – spojení zpěvu s pohybem
 • https://www.youtube.com/watch?v=TM8uEiY0LzU
 • Jarní tanec Jaro dělá pokusy (Z. Svěrak, J. Uhlíř), (rozvoj spontánního pohybu, orientace v prostoru, rozvoj hrubé motoriky, lokomoční činnost) – volný tanec na známou písničku
 • Míša Růžičková – Jaro, léto, podzim, zima tančíme podle vzoru – Cvičíme s Míšou 6

Tv činnosti a pohyb hry:

Jóga pro děti – „pozdrav Slunce“

 • 1.Základní pozicí je stoj spojný, ruce volně podél těla.
 • 2.S výdechem spojíme dlaně před hrudníkem.
 • 3.S nádechem vzpažíme ruce a zakloníme se.
 • 4.S výdechem se ohneme do hlubokého předklonu, prsty nebo dlaně položíme vedle chodidel na podložku.
 • 5.S nádechem přejdeme do vzporu dřepmo levou nohou: zanožíme levou nohu a pravou nohu posuneme mezi ruce (na plném chodidle), zakloníme hlavu.
 • 6.S výdechem přejdeme do pozice HORY: zanožíme pravou nohu k levé noze, zvedneme pánev. 
 • 7.Chvilku zadržíme dech. S výdechem přejdeme do polohy HOUSENKY: přes klik se přesuneme do vzporu ležmo -bradu a hrudník máme na podložce, pánev vysazenou vzhůru, kolena a prsty na nohou jsou opřeny o podložku, ruce jsou na podložce pod rameny.
 • 8.S nádechem plynule přejdeme do lehu na břiše a po té do polohy KOBRY: zakloníme hlavu a pohledem směřujeme vzhůru, nohu zůstávají na podložce uvolněné.
 • 9.S výdechem přejdeme do pozice HORY: ruce a nohy se opírají o podložku, zvednutá pánev.
 • 10.S nádechem přejdeme do vzporu dřepmo pravou nohou: zanožíme pravou nohu a levou nohu posuneme mezi ruce (na plném chodidle), zakloníme hlavu.
 • 11.S výdechem přinožíme pravou nohu a přejdeme do hlubokého předklonu, prsty nebo dlaně položíme vedle chodidel na podložku.
 • 12.S nádechem vzpažíme ruce a zakloníme se.
 • 13.S výdechem spojíme dlaně před hrudníkem.
 • 14.Končíme základní pozicí: stoj spojný, ruce volně podél těla.

Jaro – pohybová básnička

Podívej se, támhle v trávě,                                 (dřep, rozhlížet se)

kytička vyrostla právě,                                       (z dřepu do stoje)

čechrá si zelenou sukýnku,                                (stoj snožmo, ruce v bok, kroutit zadečkem)

protahuje si barevnou hlavinku.                        (stoj roznožmo, opatrně naklánět hlavu)

K sluníčku lístky natahuje,                                (stoj roznožmo, ruce natahovat nad hlavou)

ještě se ospale protahuje,                                   (ospale se protahovat)

na louce není jediná,                                          (stoj snožmo, hlavou NE)

protože jaro už začíná.                                        (stoj snožmo, ruce dělají velká kola před tělem)

 

Jaro – pohybová básnička

Podívej se, támhle v trávě,                                 (dřep, rozhlížet se)

kytička vyrostla právě,                                       (z dřepu do stoje)

čechrá si zelenou sukýnku,                                (stoj snožmo, ruce v bok, kroutit zadečkem)

protahuje si barevnou hlavinku.                        (stoj roznožmo, opatrně naklánět hlavu)

K sluníčku lístky natahuje,                                (stoj roznožmo, ruce natahovat nad hlavou)

ještě se ospale protahuje,                                   (ospale se protahovat)

na louce není jediná,                                          (stoj snožmo, hlavou NE)

protože jaro už začíná.                                        (stoj snožmo, ruce dělají velká kola před tělem)

Rozhovory:

 • Práce s knihou – pojmenování  jarních květin podle obrázků
 • Opakujeme roční období: povídáme si o jaru –  rozeznávání hlásek na začátku slov

Pohádky, literární texty:

 • Krtek zahradníkem – soustředěný poslech

https://www.youtube.com/watch?v=Z7svly54ZZk

 • Broučci – A bylo jaro
 • Pohádky z mechu a kapradí 4 01 Jak Křemílek a Vochomůrka šli pro první jarní pochutnání
 • Skřítek Racochejl Jak otevíral jaro – poučení z příběhu

Čtení pohádek před usnutím:  relaxace- volný výběr

Říkanka:

Sedmikráska – Když sluníčko vychází, sedmikráska vstává, načeše si obočí, na motýlky mává. Když sluníčko zapadá, sedmikráska chřadne, ke spánku se ukládá do postýlky chladné.

DUBEN

Vážení rodiče,

Vzhledem k pravděpodobnosti prodloužení výjimečného stavu ČR a tím i uzavření škol a školek, rozhodli jsme se dávat na webové stránky třídní vzdělávací plány. Jsou to plány činností, které bychom pravděpodobně dělali s dětmi ve školce. Neberte to jako úkoly pro děti, ale jen jako inspiraci. Dotazy směřujte na email zelené třídy tridazelena@email.cz. Hezké chvilky při práci s dětmi, a těšíme se na brzké shledání ve školce

Za zelenou třídu p.učitelky Hana a Jitka

AKTUÁLNÍ TÉMA

Míša Růžičková – Mýdlo – Děti – Roušky

Roušková písnička pro děti

Vzdělávací plán 6.4.2020 Velikonoce

Integrovaný blok : KVETOUCÍ JARO

Téma : VELIKONOCE

Cíle :

 • rozvoj psychické i fyzické zdatnosti
 • rozvoj a kultivace představivosti a fantazie
 • rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních
 • seznamování se světem lidí a zvířat, osvojení si základních poznatků  o prostředí
 • rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách    

Malujeme, kreslíme, tvoříme:

 • Hra s barvou: Slepička s vajíčky – otisky korkových zátek, prstů,  štětce – rozvoj jemné motoriky,  fantazie a představivosti
 • Zasaď si travičku: Zajíček – správná manipulace s hlínou
 • Skládáme, lepíme: Zajíček- správný postup při skládání a lepeníKreslení, vybarvování:
 • Kreslení, vybarvování: Pracovní listy, omalovánky, grafické prvky- správné držení kreslícího materiálu

Inspiraci najdete taky na Youtube např.:

Barvení vajíček cibulovými slupkami

Velikonoční Nápady Řemesla | Papír KRÁLÍK | Papír Řemesla pro Děti

Ale pozor, ať nedopadnete takto:

Pat & Mat – Velikonoční vajíčko

TV činnosti a pohybové hry :

 • Joga pro děti – Zvířátka– procvičování hrubé motoriky
 • Joga pro děti – dětské cvičení – protahování celého těla

Pohybové básničky– spojení říkadla s pohybem

 Leze, leze brouk

Leze, leze brouk(lezeme po kolenou)
vítr do něj fouk. (foukneme a svalíme se na za zadeček)
Otáčí se dokola, (otáčíme se na zadečku dokola)
zavolejte doktora,převalil se brouk. (potom se převalíme na záda a klepeme nožičkama a ručičkama)

 Malý brouček

Malý brouček spinkal v trávě, (jsme ve dřepu a spíme)
probudil se dneska právě. (stoupneme si a protahujeme se)
Protáhl si nožičky, (protahujeme si nožičky)
hlavičku i ručičky. (protahujeme si hlavičku i ručičky)
Na nohy vzal bačkorky, (ukazujeme na nožičky)
a utíkal do školky. (běháme po prostoru nebo na místě)

 Když já se vytáhnu …

Když já se vytáhnu, (stoupneme si na špičky)
až ke sluníčku dosáhnu. (natáhneme ruce ke sluníčku)
Když já se skrčím, (sedneme si do dřepu)
do výšky skočím. (vyskočíme)
Když já si lehnu, (lehneme si)
ani se nehnu. (ležíme bez pohybu)

 Zvířátka

Brum, brum, medvěd bručí, (ukazujeme na paleček na pravé ruce)
bzum, bzum, čmelák bzučí, (ukazujeme na ukazováček na pravé ruce)
mňau, mňau, kočka mňouká, (prostředníček)
hú, hú, sova houká, (prsteníček)
bé, bé, ovce bečí, (malíček)
mé, mé, koza mečí, (paleček na levé ruce)
kvá, kvá, žába kváká, (ukazováček na levé ruce)
krá, krá, vrána kráká, (prostředníček)
hop, hop, jelen skáče, (prsteníček)
uáá, uáá, Barunka pláče. (malíček)

Zpíváme a tančíme :

Seznámení s písní : Pro vajíčka do košíčka- rytmizace s hrou na tělo a hud. nástroje

Slepičko, má – opakujeme tonový rozsah/ mi-re-do/

Písničky pro děti a nejmenší – Pásla ovečky

Zpíváme podle obrázků- rozvoj paměti                                                               

Rozhovory:

Zvyky a tradice : Velikonoce – rozhovor nad obrázky

                               Pracovní list: Velikonoční týden

                               Cviky na uvolnění ruky, zápěstí, záprstí

Tvoření zdrobnělin : Zvířátka :  

Slepice- slepička    Myš- myška         Koza- kozička

Kuře- kuřátko         Pes- pejsek           Kráva- kravička

Beran- beránek       Kočka- kočička    Kůň- koníček

Pohádky, literární texty :

Krtek a vejce

https://www.youtube.com/watch?v=5_bkQibhxw8

Krtek a kachničky

https://www.youtube.com/watch?v=H-rHESqxbYo

Spejbl a Hurvínek – Hurvínkova pomlázka

https://www.youtube.com/watch?v=-aqvZSfKZ6o

Josef Lada – Velikonoční koledy I.

Za Zelenou třídu Jitka a Hanka

Draci v hrnci

Vážení rodiče,

Česká televize odvysílala na Déčku 2 pořady, ve kterých jsou záběry natočené s našimi dětmi v MŠ Blahoslavova:

https://decko.ceskatelevize.cz/draci-v-hrnci

dne 5.4.2020 – Kovbojské fazole nevydrží na stole! 5.a 13 minuta jsou naše děti.

a 12.4.2020 – Dnes se budou péci skořicoví šneci 4, 10 a 12 minuta jsou naše děti

Odkaz je funkční, můžete se s dětmi podívat a třeba i uvařit nebo upéct.

Za Zelenou třídu Hanka

Vzdelavaci plan 30.3.2020 Prvni jarni kvetiny

Integrovaný blok: Kvetoucí jaro

Téma: Kde mají domov zvířátka

Podtéma:  Jarní dvorek

Cíle:

 • Používat jednoduchá souvětí, vyjádřit myšlenku, pocit, nápad
 • soustředit se na činnost a samostatně ji dokončit
 • spolupracovat s dospělým
 • chápat jednoduché hádanky a vtipy
 • zvládat běžné činnosti, požadavky, jednoduché praktické situace
 • přirozeně projevovat radost s poznaného
 • tužku držet správně, („špetkový úchop“ s uvolněným zápěstím vést stopu tužky při kresbě)
 • rozpoznat odlišnosti v detailech (např. vyhledat a doplnit chybějící část v obrázku, jednotlivé části složit v celek
 • určit charakteristické znaky zvířat
 • rozlišit zvuky a známé melodie, rozlišit a napodobit rytmus

Malujeme,kreslíme,tvoříme

 • Kravička z papírových proužků – rozvíjení přesnosti při provlékání
 • Kočička, kuřátko – stříhání+ lepení – dodržování bezpečnosti při stříhání – zdokonalování technické výtvarné dovednosti
 • Slepička – otisk dlaně
 • Omalovánky vybarvi – dbát na správný úchop pastelek, tužky.
 • Pracovní listy – najdi cestičku – rozvoj pozornosti
 • Vystřihni a správně přilož
 • Který stín patří ke zvířátku:

Zpíváme,tančíme:

 • Rytmizace písniček, vytleskávání, využití orffových nástrojů – Písně : Běžela ovečka, Kočka leze dírou, Když jsem já sloužil, Pásla ovečky aj. – zazpívejte si s rodiči
 • Kočka leze dírou – zpívej podle obrázku

Poslech:

Krávy, Krávy (Uhlíř, Svěrák)

Pásla ovečky – Písničky pro nejmenší

Když jsem já sloužil

Čiperkové – Starý farmář

Poznávání zvířátek:

Culinka – Zvěřinec (oficiální klip) Písničky pro děti

Zvuky zvířat pro děti

Hospodářských zvířat zvuky pro děti

Tv činnosti a pohyb hry:

 • Protažení – pozdrav slunce
 • Pohybová hra „Na kočku a myš“
 • Překážková dráha po bytě

Zacvičte si s Míšou:

Míša Růžičková – Pan Bůůů (Minidisko Cvičíme s Míšou)

MÍŠA RŮŽIČKOVÁ – Veselá kráva – taneční improvizace

Rozhovory:

 • Mláďata zvířat – správně pojmenovat – např slepice – kuřátko, kráva – telátko aj.
 • Sdílení druhého, vzájemné povídání – bezpečnost při setkání se zvířetem
 • Druhy domácích a hospodářských zvířat a proč se chovají a jejich užitek.

Přiřaď správně:

Rozvoj řeči:

Procvičování paměti – Nauč se a zapamatuj si říkánky o zvířátkách

Pohádky, literární texty:

Zvířátka a petrovští –

Legendární film Jiřího Trnky na motivy pohádky bratří Grimmů je hudební feérií o několika nešťastných zvířátkách, která vyzrála na tlupu zlých loupežníků.

F. Hrubín: O kohoutkovi a slepičce  

https://www.youtube.com/watch?v=orjPvP6dqgY

Vzdělavací plán 20.4.2020 Den Země

Integrovaný blok : KVETOUCÍ JARO

Téma : DEN ZEMĚ

Cíle :

 • uvědomění si vlastního těla
 • rozvoj pohybových schopností a zdokonalování hrubé motoriky,ovládání pohybového aparátu
 • rozvoj a užívání všech smyslů
 • rozvoj fyzické i psychické zdatnosti
 • osvojení si poznatků o planetě Zemi
 • osvojení si poznatků a dovedností důležitých k podpoře zdraví, bezpečí, osobní pohody

Den Země je celosvětový svátek věnovaný naší planetě Zemi. Připadá každý rok na 22.duben. Oslavuje Zemi, která jediná ze všech planet naší sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů i rostlin.

Aktuální téma:

O umývaní rúk

Malujeme, kreslíme, tvoříme

Dešťové kapičky: zapouštění barev do vody- rozvoj fantazie a představivosti

Duha : Výroba z papíru- stříhání, lepení, rozvoj přesnosti při stříhání

Zeměkoule : pracujeme s krepovým papírem- mačkání krepového papíru + lepení

Strom přátelství : hra s barvou- otisky rukou, rozvoj představivosti

Tvoříme z recyklovaného materiálu:

Vybarvujeme, kreslíme: Chráníme přírodu – grafické listy, omalovánky, pracovní listy.

Koloběh vody

Mrak –procvičování svislých čar  – procvičování šikmých čar

TV činnosti a pohybové hry :

chvilka pro děti – napodobujeme jednoduchý pohyb

Zpíváme a tančíme :  spojení zpěvu a pohybu

Cvičíme s Míšou:

Míša Růžičková – Popeláři (Cvičíme s Míšou 6)

Míša Růžičková – Sloník Toník (Cvičíme s Míšou 4)

Rozvoj matematických představ : za, před, pod, vedle…

Rozhovory:

Povídání o vodě :

Koloběh vody

Paxi – Koloběh vody

Povídání o planetách a Zemi :

prohlížíme si knihy a encyklopedie

Planeta Země

Byla jednou jedna planeta 03 Naše země

Paxi – Střídání dne a noci a ročních období

Výchovně vzdělávací program pro MŠ „Človíček a jeho maminka planeta Země“

Pohádka o třídění odpadu

VZDĚLÁVACÍ PLÁN 27.4.- 1.5.2020 ZA ZVÍŘÁTKY OKOLO SVĚTA

Cíle :

 • Rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti jemné a hrubé motoriky
 • Rozvoj řečových schopností
 • Poznávání pravidel společného soužití a jejich spoluvytváření
 • Seznamování se světem lidí, kultury a umění
 • Seznamování se s místem a prostředím, ve kterém dítě žije, vytváření pozitivního vztahu k němu

Tento týden se budeme seznamovat se zvířátky, která nebydlí jenom u nás. Společně se podíváme do ZOO a vypravíme se za zvířatkovými kamarády do Afriky. 30.dubna budeme kouzlit s čarodějnicí a učit se vařit lektvary z léčivých bylinek. 

 

Malujeme, kreslíme, tvoříme  ( příloha 1)

Slon, chobotnice, lev aj.: Tvoříme z papírových ruliček – přesnost při stříhání nůžkami, dodržování bezpečnosti

Medvěd, lev, opice : Správné sestavování a nalepování částí zvířátek- rozvoj fantazie                                                                                                Krokodýl : Malujeme s  barvami- správné držení štětce při natírání papírových obalů- procvičování jemné motoriky, využití papírových zvířátek k dramatizaci

Vybarvujeme, kreslíme : ( příloha 2)                                                                    Zvířátka ze ZOO : omalovánky, prac.listy

 • opakování barev, nepřetahovat při vybarvování- procvičování jemné motoriky
 • poznáváme zvířátka na obrázku, správné držení kreslícího materiálu

Hra se stíny: ( příloha 3)

 • Poznej, který stín patří ke zvířátku – rozvoj zrakového vnímání

Zvířátka : ( příloha 4)

Poznej a zřetelně vyslov slovo na obrázku, na jakou hlásku slovo začíná- rozvoj sluchového vnímání

TV činnosti a pohybové hry : ( příloha 5)

Šikovní šneci- cvičení s overbalem, plyšákem, polštářkem- trénujeme a rozvíjíme rovnováhu( lezení s předmětem na zádech)

Kocour a tůňka – nácvik správného dýchání- foukání

Tkaničková říkanka – naučit se zavazovat tkaničky- spojení básničky s pohybem

Zpíváme a tančíme :

Míša Růžičková – Zebra (Minidisko Cvičíme s Míšou 5)

Míša Růžičková – Žirafátko (Minidisko Cvičíme s Míšou 3)

Míša Růžičková – Žabák (Cvičíme s Míšou 2)

Pět minut v Africe : Seznámení s písní, opakujeme hlasy zvířátek z písně, pohybové ztvárnění

Ježibaby: Vytleskáváme rytmus písně, pomáháme mamince s úklidem- zametání, rozvoj hrubé motoriky

Čarodějnice :  Zpíváme píseň na slabiky LA, LO, LI- procvičování hlásky L

Hádanky o zvířátkách : ( příloha 6)

 • Procvičujeme hlásku na začátku slova
 • Procvičujeme paměť
 • Najdi a přiřaď správné nohy

Rozhovory : ( příloha 7 )

 • Seznámení s knihou (Malá čarodějnice) a návaznost na roční období i lidovou tradici 30. dubna
 • Vaříme lektvar – vyprávění příběhu podle obrázků- rozvoj komunik. dovedností
 • Ježibaba – Grafomotorika, procvičování svislých čar
 • Letecký průkaz pro čarodějnice

Pohádky :

Krtek v ZOO

https://www.youtube.com/watch?v=GVmqCP14XHk

Krtek na poušti

https://www.youtube.com/watch?v=TIsyDUrEPEc

VZDĚLÁVACÍ PLÁN 4.5.- 8.5.2020 NAŠE RODINA- MAMINKA MÁ SVÁTEK

Pracovní listy a omalovánky na květen v PDF:

Cíle :

 • rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé a jemné motoriky
 • rozvoj řečových schopností a jazykových dovedností, mluvního projevu a vyjadřování
 • posilování prosocionálního chování ve vztahu k ostatním lidem ( v rodině, k ostatním lidem)
 • vytvářet základní společenské a kulturní postoje
 • rozvoj schopnosti žít ve společenství ostatních lidí, přináležet k tomuto společenství ( ke třídě, k rodině)
 • uvědomovat si vztahy v rodině: matka- dítě, matka- babička

 Kompetence:

 • soustředěně pozoruje, zkoumá, objevuje, všímá si souvislostí, experimentuje a užívá při tom
 • jednoduchých pojmů
 • v běžných situacích komunikuje bez zábran a ostychu s dětmi i dospělými
 • dětským způsobem projevuje citlivost a ohleduplnost k druhým, pomoc slabším
 • zajímá se o druhé i o to, co se kolem děje

V České republice se slaví DEN MATEK druhou květnovou neděli.

Tento týden i budeme povídat o dni Maminek. Proč a jak tento den slavíme. Co pro nás maminka dělá a znamená. Jak vypadá den mojí maminky. Maminku si nakreslíme, mamince zazpíváme, s maminkou si zacvičíme a pro maminku dáreček si vyrobíme.

Pavel Novák DĚTEM – Naše máma

 Pieseň pre mamičku

Malujeme,kreslíme, tvoříme :

 

Srdíčko pro maminku                                                                                              Cíl : seznámení s vyšíváním- provlékání kartonu bavlnkou, rozvoj jemné motoriky

Kytičky :                                                                                                                      Cíl : tvoření s vatovými tyčinkami, rozvoj fantazie a představivosti

 Srdíčková kytička :                                                                                                      Cíl : práce s papírem- rozvoj přesnosti a zručnosti při práci s papírem a lepidlem

 Maminka:                                                                                                                 Cíl: kreslíme voskovými pastely postavu, zaplnění celé plochy papíru, správné držení kreslícího papíru

Inspirace z Youtube:

Srdíčko pro maminku

Tvoříme přáníčko pro maminku

Vybarvujeme :

Kytičky a motýlci– omalovánka                                                                           Cíl: správné držení kreslícího materiálu, přesnost při vybarvování

Vybarvi a doplň obrázek- pracovní list                                                                Cíl : procvičování pojmů- malý x velký, nízký x vysoký, rozvoj matematických představ

Protiklady- pracovní list                                                                                              Cíl : seznámení s protiklady, najít dvojici obrázků a spojit čarou

Domaluj nos, pusu a oči                                                                                          Cíl: opakování části obličeje – pojmenování

Vybarvi a domaluj maminka a rodina                                                                  

Rozhovory :

 • Poznáš členy rodiny?
 • Co dělá maminka celý den?
 • Co dělají ostatní členová rodiny?
 • Umíš se slušně chovat?
 • Zaveď Pepíka k mamince

Zpíváme a tančíme :

Pyžamková párty : seznámení s písní

Cíl : umět vytleskat rytmus písně, procvičujeme dynamiku: zpíváme potichu x hlasitě

Opakování dětských písniček :

Holka modrooká, Šla Nanynka do zelí a jiné, na které si vzpomeneme

TV činnosti, pohybové hry :

Cvičení s náčiním venku i v místnosti- rozvoj pohyb. dovedností

Cvičíme s youtube:

Cvičíme s maminkou:Domácí cvičení s dětmi

JÓGA PRO DĚTI | Pozdrav slunci pro nejmenší

Básnička na závěr: 

popřejeme mamince k svátku a dáme jí velkou pusu

VZDĚLÁVACÍ PLÁN 11.5.-15.5.2020 NAŠE RODINA- KAŽDÝ JSME JINÝ

Cíle :

 • osvojení si poznatků o těle a jeho zdraví, pohybových činnostech a jejich kvalitě
 • rozvoj paměti a pozornosti, přechod od bezděčných forem těchto funkcí k úmyslným
 • posilování prosocionálního chování ve vztahu k ostatním lidem (v rodině, k ostatním lidem)
 • seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému
 • seznamování se světem lidí, kultury a umění, osvojení si základních poznatků o prostředí, v němž dítě žije
 • vytvoření povědomí o vlastní sounáležitosti se světem, s živou a neživou přírodou, lidmi, společností, planetou Zemi
 • učit se chápat společenské vztahy

Kompetence:

 • ovládá řeč, hovoří ve vhodně formulovaných větách
 • samostatně vyjadřuje své myšlenky, sdělení, otázky, odpovědi
 • rozumí slyšenému
 • slovně reaguje na smysluplný dialog
 • dokáže vyjadřovat a sdělovat své prožitky, pocity, nálady

Rozhovory :

Povídáme si o tom, kdo tvoří naší rodinu, že každý člen rodiny je důležitý a každý z nás má  v rodině své nezastupitelné místo.

ZE VŠEHO MÁM NEJRADĚJI,

KDYŽ SE MÁMA S TÁTOU SMĚJÍ. 

MÁM JE RÁD A ONI MĚ, 

PATŘÍME SI VZÁJEMNĚ.

Vzdělávací nabídka ( herní činnosti)

Dítě a jeho tělo
⦁ Co ta očka vidí- říkanka s pohybem
Cíl: Umět pohybově ztvárnit říkanku

Co ta očka vidí, ( rozhlížíme se kolem sebe)
vidí, vidí lidi. ( vzájemně na sebe ukazují)
Tátu, mámu, holčičku, ( počítáme na jedné ruce)
kluka, dědu, babičku. ( počítáme na druhé ruce)
Spolu bydlí v domečku, ( obejmeme svoje tělo)
na zeleném kopečku. ( kreslíme kopeček)

⦁ Cvičí celá rodina- PH: Obr a paleček- cvičení s míčem
Cíl: Rozvoj pohybových schopností( hrubé motoriky) při manipulaci s míčem

⦁ Cvíčíme s Míšou- tančíme a cvičíme podle CD
Cíl: Naučit se cvičit podle pokynů
Posloucháme hudbu a podle toho cvičíme
⦁ Cvičíme v překážkové dráze- slalom mezi překážkami doma i venku
Cíl: Správně se umět vyhýbat překážkám, dbát na bezpečnost při cvičení

Pigy cvičí s Hankou Kynychovou
https://www.youtube.com/watch?v=QQ8LtBjd_yo

Pigy cvičení s Hankou Kynychovou: s míčkem
https://www.youtube.com/watch?v=Mf8FYm9NnVM

Dítě a psychika
⦁ Já a moje rodina- rozhovor nad fotografiemi rodiny
Cíl : Procvičujeme jména rodičů, sourozenců, dalších členů rodin

⦁ To je táta- opakování říkadla s ukazováním na prstech
Cíl: Procvičujeme říkanku, rozvíjíme jazykové schopnosti

To je táta,to je máma,
to je vnouček, malý klouček,
co se schoval pod klobouček.

⦁ Babička a dědeček- hádáme hádanky
Cíl : Rozvíjíme paměť a představivost
http://www.predskolaci.cz/?cat=20&paged=10)

⦁ Rodina- rozhovor nad knížkou, časopisem
Cíl : Počítáme slabiky, písmena,
Určujeme krátké a dlouhé slabiky
Rozkládáme slova na slabiky, rytmizujeme

Dítě a ten druhý
⦁ Řežu, řežu dříví-pracujeme s písní
Cíl : Rytmizujeme a zkoušíme jednoduché nápěvy= mo-je má-ma
⦁ Řežu dříví na polínka,
ať má čím topit maminka,
řežu, řežu polena,
až mě bolí ramena,
až mě bolí celý kříž,
řízy, řízy, řízy říz!

⦁ Spi, děťátko – seznámení s ukolébavkou
Cíl : Rozvíjíme rytmické cítění
Spi, děťátko, spi,
zavři očka svý.
Pán Bůh bude s tebou spáti,
andělíčci kolébati,
spi, děťátko, spi.

Nejsilnější rytmus zažívá dítě při houpání- sklidnění, vnímání pohybu při houpání, pravidelný tlukot srdce maminky

ŘEŽU, ŘEŽU DŘÍVÍ (1-3letí + 3-4letí)

Spi děťátko spi (zavři očka svý)


⦁ DH : Modní přehlídka
Cíl: Vlastními slovy prezentujeme své oblečení
Rozvíjíme manipulační dovedností, sebeobsluhu


⦁ Hrajeme si na rodinu
Cíl : Vedeme děti k dramatizaci – rozehráváme situace
– maminka je nemocná, máme doma miminko, babička má svátek…
Dítě a společnost

To jsem já- malujeme barvami
Cíl : Správné držení štětce, zaplnění celé plochy papíru
⦁ Moje dlaň- obkreslování svoji dlaně
Cíl : Rozvíjíme přesnost a zručnost při obkreslování
⦁ Můj dům- stavíme domy z dřevěných kostek
Cíl: Rozvíjíme jemnou motoriku, fantazii a představivost
⦁ Pracovní listy, grafomotorika
Bubliny-dokresli bubliny, Zamotané rodiny- spoj správně čarou kdo k sobě patří
Cíl: Rozvíjíme jemnou motoriku

Dítě a svět
⦁ Sluníčko- hra s pet víčky
Cíl: rozvíjíme jemnou motoriku
⦁ Hra: Zamáváme, zatleskáme
Cíl: opakujeme části lidského těla
⦁ DH : Na mrkanou- cvičíme postřeh
Cíl: procvičování zrakového vnímání

Pobyt venku
⦁ Hrajeme si v lese – hra na schovávanou: správná orientace v prostoru
⦁ Obrázek z přírodnin- rozvíjíme fantazii
⦁ Zdoláváme přírodní překážky- radost z pohybu, rozvíjíme poh. dovednosti

VZDĚLÁVACÍ PLÁN 18.5.-29.5.2020 JAKÉ TO V KVĚTNU JE

Cíle :

 • rozvoj pohybových znalostí
 • rozvoj fantazie a představivosti
 • rozvoj řečových dovedností, samostatného vyjadřování, paměti
 • posilování prosocionálního chování ve vztahu k ostatním lidem ( v rodině, k ostatním lidem)
 • seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému
 • seznamování se světem lidí, kultury a umění, osvojení si základních poznatků o prostředí, v němž dítě žije
 • posilování kladného vztahu k přírodě, ochrana přírody

Kompetence:

 • domlouvá se gesty, slovy, rozlišuje některé symboly
 • samostatně vyjadřuje své myšlenky, sdělení, otázky, odpovědi
 • slovně reaguje na smysluplný dialog
 • dokáže vyjadřovat a sdělovat své prožitky, pocity, nálady

Rozhovory :

Povídáme si o včelkách a jejich způsobu života. Seznámíme se s tím, jak se včelka vyvíjí, proč je tak důležitá pro přírodu. Co je to pyl a nektar, jak vypadá včelí dům.

 

LETÍ, LETÍ VČELKA,

 ASI TAKHLE VELKÁ .

 ZDRAVÍ KAŽDOU KVĚTINKU,

 NAČECHRÁ JÍ SUKÝNKU.

 LETÍ, LETÍ VČELKA MALÁ,

 SEDÁ Z KVĚTU NA KVĚT,

 STEJNĚ JAKO LONI ZJARA,

 USMÍVÁ SE N A SVĚT !

Vzdělávací nabídka ( herní činnosti)

 Dítě a jeho tělo

 •  PH :Včely, vosy a sršně   

Cíl : rozvoj pohybových schopností a zdokonalován se v běhu

Pomůcky : kruhy- včelí úl

 Popis hry: Každé dítě má svůj úl, ve kterém hlídá med. Včelí královna má největší úl. Několik dětí představuje vosy a sršně, kteří nemají svůj úl a chtějí se zmocnit úlu včel. Ty z úlu vylétají za včelí královnou. Na zvolání: Pozor vosy, všechny včelky letí zpět do úlu, vosy a sršně se snaží využít situace a obsadit úl. Ten, kdo je v úlu jako první, jej obsadí. Děti, na které se úl nedostane, v další hře představují vosy a sršně.

 • PH : Na louku

Cíl : rozvoj pohybových schopnost (chůze, běh), rychlá reakce na povel, schopnost naučit se vyrovnat s prohrou, představa kruhu, přiřazování dvojic, třídění, uspořádání vně a  uvnitř kruhu.

 • PH : Na květiny a včely – děti létají z květiny na květinu na hudbu. Učitelka dává o jeden květ méně, na koho nevyjde květina jde do úlu míchat med.                                                                                                     

Cíl :  správná orientace v prostoru, spojení hudby s pohybem

Dítě a psychika

 • Jak žije včelka a jakou má rodinu ?

Cíl : rozvoj řečových schopností, rozvoj fantazie

Seznámení se životem včel. Posloucháme příběh, vlastní dokončení příběhu: 

Za devatero horami a devatero řekami na rozkvetlé louce plné voňavých květin stál krásný dřevěný úl. V tomto úlu bydlela velká včelí rodina. Byla zde královna, která se starala o narození nových včeliček, o to, aby se v úlu měli všichni rádi a aby každý řádně dělal svoji práci. Tato královna měla v úlu mnoho nápadníků, kterým se říkalo trubci. Tito trubci nepracovali a dokonce se nechávali od ostatních včeliček i krmit. Prostě nedělali nic jiného, než se celý den parádili, aby se královně líbili. V tomto úlu bydlely samé pilné včeličky. Mladé včelky jménem mladušky zůstávaly v úlu a celý den se staraly o včelí miminka, královnu a trubce. Také vyráběly z přineseného nektaru med, který dále chránily proti nepřátelům, jako jsou vosy a sršni, neboť ti tento med neumí vyrobit, a proto jim ho často chtějí vzít.

Starší včely, kterým se říkalo dělnice, létaly po louce z květiny na          květinu a sály z květů sladkou šťávu zvanou nektar. Tu pak přinášely do úlů, kde z ní mladušky vyráběly med. A jak tyto včely dělnice létaly z květiny na květinu, měly nožičky samý pyl. To je takový žlutý prášek z květů. Neustálým přelétáváním z květiny na květinu tento pyl smíchaly a všechny květy tak opylovaly. A z opylovaných květů vyrostla semínka, která vítr i ptáčci roznesli po louce. Semínka zapadla do hlíny a vyrostly z nich nové krásné květiny. A tak to šlo stále dokola.

Až jednoho dne se v úlu narodila nová královna. Byla velice pyšná a hned chtěla v úlu kralovat sama a naléhala na starou královnu, aby odešla. Stará královna již byla rozumná a tak spolu s několika věrnými včelami odletěla na jeden strom v sadu, kde bydlel moc hodný včelař, který se zrovna díval z okna. Hned věděl, co se stalo. Řekl si, letí sem královna se včelím rojem, to znamená, že nastalo včelí rojení a tak šel ven a…

Jak štěňátko dostalo chuť na med

https://www.youtube.com/watch?v=E68jIG6NS0I

 • Hra se zvukem 

Cíl : dechové cvičení- nácvik správného dýchání

Bzučení– budeme bzučet jako včely, postupně budeme zvyšovat intenzitu a soutěžit, kdo vydrží nejdéle bzučet na jeden nádech

 • Včelka- seznámení s písní 

Cíl :  rytmizace písně s hrou na tělo a hud. nástroje    

Včelka

Včelka – zpíváme

1.Na zahrádce pod jabloní motýlek tam včelku honí,                                      /:hned, hned, hned dej mi, včelko, med!:/ 2x

2.Včelička se na něj zlobí, že ji křidélka už bolí,                                          /:hned, hned, hned pryč motýlku leť!:/ 2x

3.Do úlu už včelky letí, musím také pospíchati,                                            /:hned, hned, hned taky domů leť!:/ 2x

 • DH : Květinový domeček ( hra pro pobyt venku i doma) 

Cíl: rozvoj manipulačních schopností, opakování geometrických tvarů

Pomůcky :

 • klacek, provázek, dřevěné kostky nebo kameny.
 • stavebnice

Dítě a ten druhý

 • MOTIVAČNÍ PŘÍBĚH – na louce v dřevěném úlu bydlela velká včelí rodina / královna, mladé včeličky, trubci /. Děj příběhu dál vypráví, jak to v úlu chodí a kdo má co na práci. Seznámíme se s tím, jak se včela vyvíjí a co je její hlavní práce. Proč je včela tak důležitá pro přírodu, jaká je včela? OPYLOVÁNÍ – přiblížíme dětem, proč včelky vyhledávají květiny, co je pyl a nektar a k čemu tyto věci slouží.

Dítě a společnost

 • Včelky: výroba z papírových ruliček   

Cíl : rozvoj jemné motoriky, bezpečnost při stříhání

Tvořivé okénko – 8. díl (VČELIČKA)

 • Hmyzí kamarádi: hra s barvami 

Cíl : Rozvíjíme přesnost a zručnost při otiskování dlaní

Pracovní listy, grafomotorika

 • Opylování: správné držení kreslícího materiálu, rozvoj jemné motoriky
 • Květiny : najít a spojit čarou stejné květiny
 • Včelka : domalovat a vybarvitrozvoj jemné motoriky, přesnost při kreslení
 • Labyrinty : najít správnou cestu

Dítě a svět

 • Malované čtení

Cíl : rozvoj řečových schopností, čteme příběh podle obrázků

Pobyt venku

 • Procházka k řece – pozorování kačenek a hmyzu
 • Hrajeme si v lese – hra na schovávanou: správná orientace v prostoru
 • Zdoláváme přírodní překážky- radost z pohybu, rozvíjíme poh. dovednosti

Vzdelavaci plan 1.6.- 5.6.2020 Den dětí

Cíle :

 • rozvoj a užívání všech smyslů
 • rozvoj komunikativních dovedností a kultivovaného projevu
 • získání relativní citové samostatnosti
 • rozvoj kooperativních dovedností
 • seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému
 • rozvoj společenského a estetického vkusu
 • rozvoj úcty k životu ve všech formách

Kompetence:

 • odhaduje své síly, učí se hodnotit svoje osobní pokroky i oceňovat výkony druhých
 • spontánně vymýšlí nová řešení problémů a situací
 • ovládá dovednosti předcházející čtení a psaní
 • samostatně se rozhoduje o svých činnostech

Rozhovory :

Tento týden si budeme povídat o svátku dětí. Společně si řekneme, který den ho slavíme a také, proč ho slaví děti na celém světě. V pondělí pak  mají paní učitelky připravené pro všechny děti v MŠ krásné dopoledne plné zábavy, her a překvapení.

Vzdělávací nabídka ( herní činnosti)

Dítě a jeho tělo

 • PH: Na slepou bábu

Cíl: rozvoj smyslové citlivosti- hmatu, správná orientace v prostoru

 • PH: Honzo vstávej !

Cíl : rozvoj pohybových dovedností, protažení celého těla

 • Dětský den- plnění sportovních disciplín na školní zahradě

Cíl : rozvoj obratnosti, zručnosti při  pohybových aktivitách

Cvičíme s Míšou:

Míša Růžičková – Děti Slunce

Pohybová hra ŠKATULATA HEJBEJTE SE (poskoky, běh, orientace v herním prostoru, soutěživost)

ŠKATULATA HEJBEJTE SE Po zemi se rozloží kruhy, každé dítě má jeden. Kruhů musí vždy být o kruh méně, než je dětí, pak se řekne: „škatulata hejbejte se“ a děti se snaží výměnou (během, poskoky, apod) dostat do některého z kruhů. Ten, kdo to nestihne, vypadává (může odstartovat další hru říkankou). Odebíráme kruhy a hrajeme tak dlouho, dokud nezbude jedno dítě – to vyhrává.

Dítě a psychika

 Když jsi mezi kamarády – seznámení s písní

Cíl : spojení zpěvu s pohybem

 Jedná se o písničku s hrou na tělo. Vždy se zpívá jedna sloka a po ní refrén. Pohyb je prováděn podle závorek. Důležitá je vzájemná souhra, ta taky děti láká a líbí se jim.

Když jsi mezi kamarády, tleskej rukama (tlesk, tlesk).
Když jsi mezi kamarády, dupej nohama (dup, dup).
Když jsi mezi kamarády, luskej prstama (lusk, lusk).
Když jsi mezi kamarády, pozdrav se s nimi (ahoj – se zamáváním).
Když jsi mezi kamarády, dělej to naráz (tlesk, tlesk, dup, dup, lusk, lusk, ahoj).

Ref: Když jsi mezi kamarády, máte-li se všichni rádi. (Opakuje se sloka z počátku písně.)

Svátek dětí- seznámení s písní

Cíl : rytmizace s hrou na tělo a hud. nástroje

Jsem tvůj kamarád- práce s barvou, otisky dlaní, lepení

Cíl : rozvoj fantazie a představivosti, přesnost při lepení

Indián- výroba z papíru

Cíl : rozvoj zručnosti při stříhání, dodržování bezpečnosti

Pracovní listy, grafomotorika

 • Balonky
 • Léto
 • Labyrinty

Cíl : rozvoj matematických představ, procvičování pojmů méně x více

Dítě a svět

 • Malované čtení

Cíl : rozvoj řečových schopností, čteme příběh podle obrázků

Pobyt venku

Zdolávání přírodních překážek, závodivé hry na školní zahradě, procházka do parku – Komenského sady.

VZDĚLÁVACÍ PLÁN 8.6.- 12.6.2020 LÉTO JE TADY

Integrovaný blok : ČAROVNÉ LÉTO 

Téma :  LÉTO JE TADY ( 8.6.- 12.6.2020 )                    

Cíle :

 • rozvíjení a užívání všech smyslů
 • vytváření elementárního povědomí o širším přírodním prostředí
 • rozvíjení pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé i jemné motoriky
 • rozvíjení tvořivosti (tvořivého myšlení, tvořivého sebevyjádření)
 • zpřesňování a kultivace smyslového vnímání

Kompetence:

 • klade otázky a hledá na ně odpovědi, aktivně si všímá, co se kolem něho děje
 • řeší problémy, na které stačí
 • ovládá řeč, hovoří ve vhodně formulovaných větách
 • zajímá se o druhé i o to, co se kolem děje, je otevřené aktuálnímu dění

Rozhovory :

Tento týden si budeme povídat o barvách v létě.

Barvy

Červená je třešeň, stříška,

rudá polní mák,

žlutá citron, pampeliška,

černá bručoun mrak.

Oranžová pomeranč, nač si zahrajeme, nač?

Čáry máry po papíře, zahrajem si na malíře.

Zelená je listí, louka, modrá nebíčko,

fialová křídla brouka, hnědá kafíčko.

Bílá mléko, papír, mouka, o tom si dávno mňouká

kotě s kočičkou, kotě s kočičkou

Vzdělávací nabídka ( herní činnosti)

Dítě a jeho tělo

 • PH: Cukr, káva, limonáda          

Cíl: rozvoj pohybových dovedností, protažení celého těla

 • Závodivé hry na školní zahradě

Cíl : reakce na signál, správná orientace v prostoru

 • Cvičení v přírodním terénu mezi průlezkami

Cíl : rozvoj obratnosti, bezpečnosti

 •  Hry s vodou, otužování

 Cíl : rozvoj jemné motoriky, přesnost při nalévání  do kyblíků

Dítě a psychika

 • KAMARÁDI – seznámení s písní

Cíl : rytmizace s hrou na tělo

 • HUDEBNÍ HÁDANKY

Cíl : rozvoj sluchové paměti

 • HPH: Na šáteček, Na raketu, Myška tanečnice

Cíl : spojení  zpěvu s pohybem

 • NANUKY

Cíl : rozvoj fantazie a představivosti, přesnost při lepení

Cíl :  rozvoj zručnosti při stříhání, dodržování bezpečnosti

 • STAVBA OBJEKTŮ Z PÍSKU, PŘÍRODNIN

Cíl :  rozvoj fantazie, představivosti

 • POMOC PŘI ZALÉVÁNÍ KVĚTIN

Cíl : rozvoj hrubé a jemné motoriky

 • SKLÁDÁNÍ PAPÍROVÝCH VLAŠTOVEK

Cíl : rozvoj přesnosti při skládání

Klasická vlaštovka – Jak složit vlaštovku z papíru

Pracovní listy, grafomotorika

 • ZMRZLINA

Cíl: rozvoj jemné motoriky, opakování barev, čísel

Dítě a svět

 • O BUDCE, O TŘECH MEDVĚDECH

Cíl : reprodukce a dramatizace známých pohádek

 • POSLECH VERŠŮ O PŘÍRODĚ- ZVÍŘÁTKÁCH

Cíl : rozvoj komunikačních dovedností, vytleskávání slabik

Pobyt venku

 • Hry s míčem- rozvoj obratnosti, postřehu
 • Závodivé hry na školní zahradě- rozvoj soustředěnosti, zdravé soutěživosti
 • Kreslení křídou na chodník- rozvoj fantazie
 • Vycházky do parku – pozorování přírody

VZDĚLÁVACÍ PLÁN 15.6 – 19.6. 2020 Den dětí

Cíle:

uvědomovat si rozdíly mezi dětmi a dospělými,

 • uvědomění si vlastního těla
 • osvojení si poznatků a dovedností důležitých k bezpečí, osobní pohodě i pohodě prostředí
 • rozvoj a kultivace představivosti a fantazie
 • rozvoj interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních
 • vytvoření základních aktivních postojů ke světu, k životu
 • vytvoření základních aktivních postojů ke světu, k žuvotu, pozitivních vztahů ke kultuře a umění, rozvoj dovedností umožňujících tyto vztahy a postoje vyjadřovat a projevovat

Vzhledem k celosvětové pandemii ohledně koronaviru jste většina z vás nuceni děti, žáky či studenty vzdělávat doma. Ráda bych Vás povzbudila k tomu, abyste, především předškolní děti, motivovali k pravidelnému režimu, plnění úkolů, pracovních listů či jiných výchovně vzdělávacích aktivit. Níže, vám zasílám odkazy na stránky, kde můžete nalézt inspiraci k práci s dětmi doma v souladu s aktuální tématikou.

Pohybové aktivity:  

 • Taneček Chvátám, chvátám

Pomůcky: CD Příběhy včelích medvídků, CD přehrávač.

Kosmonauti se trénují také ve vytrvalosti, ale jeden kosmonaut ostatním bohužel nestačí, ten do vesmíru letět nemůže. Taneček si můžeme vymyslet podle vlastních představ.

Přátelé – chvátám, chvátám,

Dva kroky vlevo, zároveň rukama švihnout dvakrát nad hlavou vlevo.

nemám chvíli klid.

Dva kroky vpravo, zároveň rukama švihnout dvakrát nad hlavou vpravo.

Já tam, já tam

Dva kroky vlevo, zároveň rukama švihnout dvakrát dole vlevo u kolen.

dávno už měl být.

Dva kroky vpravo, zároveň rukama švihnout dvakrát dole vpravo u kolen.

Ne, ne, ne nesnídám, nesvačím,

nestihnu to nestačím.

Rychle běžíme na místě.

Promiňte, vážení, mám veliké zpoždění.

Dřep, schoulit do klubíčka.

Bez dechu, ve spěchu,

Ruce v bok, stoj na místě. Levou nohou výpad vpřed.

ženu si to po mechu.

Ruce v bok, stoj na místě. Pravou nohou výpad vpřed.

Pověřen úkoly,

Ruce v bok, stoj na místě. Levou nohou výpad vpřed.

ženu si to po poli.

Ruce v bok, stoj na místě. Pravou nohou výpad vpřed.

Přátelé – chvátám, chvátám,

Dva kroky vlevo, zároveň rukama švihnout dvakrát nad hlavou vlevo.

nemám chvíli klid.

Dva kroky vpravo, zároveň rukama švihnout dvakrát nad hlavou vpravo.

Já tam, já tam

Dva kroky vlevo, zároveň rukama švihnout dvakrát dole vlevo u kolen.

dávno už měl být.

Dva kroky vpravo, zároveň rukama švihnout dvakrát dole vpravo u kolen.

Ne, ne, ne nesnídám, nesvačím,

Rychle běžíme na místě.

nestihnu to nestačím.

Promiňte, vážení, mám veliké zpoždění.

Dřep, schoulit do klubíčka.

 • Písničky Houpající měsíc, Uspávanka.
 • Hra na nekonečno

Pomůcky: lavička

Vesmír je nekonečný, proto jsme si zahráli na nekonečno. Děti sedí na lavičce obkročmo. První dítě přeběhne ke konci lavičky, pohladí (či předá jiný dohodnutý signál) dítě před sebou. Pohlazení putuje „vesmírem“ až k prvnímu dítěti, to, aby mohlo pohlazení předat dál, běží zase na konec řady a pohlazení předá před sebe. Pohlazení (signál) tak nikde nekončí – je nekonečné.

 • Hra na velký třesk

Pomůcky: CD přehrávač, CD Písničky ze země dětí od Inky Rybářové, činely (buben), velké kruhy.

Vesmír vznikl velkým třeskem. Děti představují planety nebo hvězdy, volně se pohybují po prostoru. Tanečně improvizují na píseň Kometa (Inka Rybářová). Když však zazní „velký třesk“ (činely, buben), tak si děti rychle (ale opatrně, aby se planety nesrazily) hledají své místo v určité galaxii (velký kruh položený na zemi).

 • Cvičení s míči (planetami)

Pomůcky: malé míče

Cvičíme s míči podle vzoru učitelky. Improvizujeme na písničku Kometa z CD Písničky ze země dětí Inky Rybářové.

 • Probouzení hvězdiček

Pomůcky: CD s relaxační hudbou

Děti  hvězdičky leží volně v prostoru, mají zavřené oči, hraje vesmírná hudba (relaxační). Učitelka nebo dítě pohladí hvězdičku, ta se probudí a přebírá její úkol. Učitelka si lehá na místo probuzené hvězdičky, probuzená hvězdička jde probudit další hvězdičku. Hra se opakuje podle zájmu dětí. Hra je vhodná ke zklidnění. Hru můžeme motivovat písničkou Houpající měsíc  ten uspal všechny hvězdičky.

„Čepičkový let“:

 • PH:
  • děti vytvoří tři družstva po třech dětech;
  • mají na hlavě čepice – jsou kosmonauti v raketě;
  • ostatní děti stojí volně po třídě, nemohou letět, protože nemají čepici;
  • děti ve družstvech při pohybu třídou dají svou čepici kamarádovi a vymění si mí

Náměty na aktivity, hry i činnosti:

 • Výroba raket

Pomůcky: Polykarpova stavebnice, látky, Lego, Seva, papír, pastelky, dřevěné kostky

Děti rozdělíme do skupin (rozdělit děti do skupin může učitelka, nebo se děti můžou rozdělit zcela náhodně, například pomocí losování, děti si skupinu můžou volit, počet dětí ve skupině může nebo nemusí být omezen aj. Vše záleží na vyspělosti skupiny a její schopnosti pracovat ve skupině).

 • První skupina vyrábí raketu z Polykarpovy stavebnice, látek a dalšího materiálu dle výběru dětí.
 • Druhá skupina staví raketu u stolečku z Lega.
 • Třetí skupina staví raketu u stolečku ze Sevy.
 • Čtvrtá skupina raketu kreslí na velký papír na zemi.
 • Pátá skupina staví raketu z malých dřevěných kostek.

Zdůrazníme dětem, aby vytvořily vždy jednu raketu. Děti jsou tak vedeny ke spolupráci, toleranci, komunikaci mezi sebou. Své raketě vymyslí jméno. Hotové rakety si všechny děti prohlédnou. Tvůrci nám vysvětlí, jak raketu stavěli, co na ní umístili a proč jí dali určité jméno. Hotové rakety musí zkontrolovat bezpečnostní technik. To mu dá jistě spoustu práce!

 • Let na Měsíc

Pomůcky: provázek

Děti opět ve skupinách sedí v raketoplánu a letí na Měsíc. Můžeme využít básničku Startujeme raketu. Kdo chce na Měsíci z rakety vystoupit, musí být k raketě pevně připoután. Děti dostanou do každé skupiny jeden provázek a připoutají se k sobě: musí si provázek provléknout skrz tričko, kalhoty, sukni, tak aby byl každý nějakým způsobem připoután k raketoplánu. Jsou „nuceni“ si pomáhat. Dramatizujeme první kroky člověka na měsíci, není zde velká gravitace, proto se kosmonauti na měsíci „vznášejí“.

 • Hra na mimozemšťany

Učitelka nebo dítě rozloží slova na jednotlivé hlásky a představuje mimozemšťana (např. A-U-T-O). Ostatní „lidé“ se snaží porozumět mimozemské řeči. Hru můžeme obrátit – dítě se snaží rozložit dané slovo na hlásky. Procvičujeme tak sluchovou analýzu a syntézu.

 • Hra na gravitaci
 1. A) Učitelka: „Jsem Zeměkoule a svou gravitační silou přitahuji děti, které začínají na hlásku J, K aj.“ Děti, jejichž jméno začíná na danou hlásku, přijdou k učitelce. Procvičujeme první hlásku ve slově.
 2. B) Učitelka: „Jsem Zeměkoule a svou gravitační silou přitahuji děti, které mají na sobě červenou barvu.“ Děti, které mají na sobě jakoukoliv červenou věc, přijdou k učitelce. Procvičujeme barvy.

Rozvoj jazykových dovedností: 

Povídáme si o vesmíru:

SLUNCE A SLUNEČNÍ SOUSTAVA

Básnička „Sluníčko“:

 • děti sedí kolem žlutého kruhu z textilu;
 • říkají básničku a trhají ze žlutého papíru proužky – paprsky, které dávají okolo kruhu (trhání papíru, využití říkadla při výtvarné činnosti, přednášení říkadla zpaměti).

Sluníčko

Do hebounkých peřinek

z růžového kanafasu

položilo sluníčko

pramínky svých zlatých vlasů.

Až se mu z nich k ránu dozdá sen,

smát se a hřát bude celičký den.

Písnička „Slunce a měsíc“:

 • děti mají žluté stuhy a volně pobíhají drobnými krůčky po prostoru – vyjádření písně dětským kultivovaným pohybem.

Konkrétní cíl:

 • seznamování s novou písní (slova a melodie).

Cvičíme:

 • zdravotní cviky se žlutými stuhami, protažení celého těla;
 • pozdrav sluníčku – děti stojí v kruhu, před sebou mají obrázky se změnami pohybu, říkají celý pozdrav sluníčku a společně řadí obrázky, které jim usnadní zapamatování si jednotlivých figur;
 • hra -„Na vlídné sluníčko“ – jóga, využití části pozdravu sluníčku;
 • hra – „Na moudré sluníčko“ -jóga, celkové zklidnění dětí.

Hádanky:

Co je výš než les

a jasnější než svět? (Slunce)

Časně ráno vychází,

po nebi se prochází.

V poledne je nejvýše,

střechy zlatě popíše. (Slunce)

V zlatém voze na obloze

jede zlatý brouk,

schovám se mu pod slunečník

nebo pod klobouk. (Slunce)

„Sluneční skvrny“ (pracovní list s geometrickými tvary):

 • děti přiřazují správný tvar a číslici (čerpáno z časopisu Sluníčko);
 • seznamování s číslicemi 1 – 5;
 • rozlišování a správné pojmenování geometrických tvarů.

„Vyprávění o sluníčku“:

 • četba na pokračování – Pavel Příhoda;
 • rozhovor s dětmi o tom, co vědí o Slunci a doplnění dalších znalostí;
 • prohlížení encyklopedií, časopisů;
 • kladení otázek: Proč slunce tolik pálí?

„Veselá sluníčka“ aneb vykouzlíme veselá sluníčka a zaženeme černé mraky:

 • výroba sluníčka – děti vyrábějí z kulatých krabiček od sýrů sluníčka;
 • postup:
  • děti polepí obě strany krabičky žlutými papírovými kruhy;
  • nastříhané proužky lepí do spodní strany otevřené krabičky – paprsky;
  • dokreslí veselý obličej sluníčka pastelkou nebo lepením detailů z barevných papírů, paprsky namotají na dřívko;
 • procvičujeme:
  • lepení lepidlem;
  • bezpečné zacházení s nůžkami;
  • namotávání papírových proužků na dřívko;
  • kresbu detailů obličeje;
  • zapojení do úklidu po práci;
  • vzájemnou pomoc mezi kamarády.

„Tma tmoucí“:

 • povídání o tom, jak je slunce důležité;
 • otázky a odpovědi: Proč je slunce důležité? Co nám dává potřebného? Co je, když Slunce nesvítí? TMA;
 • pokus: bez slunce by nebylo života, a proto si provedeme pokus s kytkou, která bude bez světla;
 • děti mají baterky a v zatemněném prostoru pomocí baterek objevují okolí a kamarády, pozorují světélka na zdi;
 • společně tvoří obrazce a skupinky světel – snažíme se kresbou zachytit světélkující obrazce.

Hra „Doveď slepého domů“:

 • děti utvoří dvojice, jedno dítě má zavázané oči a druhé dítě vede kamaráda po prostoru mezi překážkami bezpečně na dohodnuté místo (v noci vystřídá Slunce Měsíc);
 • navození důvěry mezi kamarády;
 • celkové soustředění, zklidnění dětí.

Konkrétní cíl:

 • vnímání hezkých a příjemných zážitků;
 • umět kamarádovi poděkovat za pomoc.

Píseň „Co vidí slunce“ (Pavel Jurkovič):

 • děti sedí okolo žlutého kruhu z látky, uprostřed mají obrázky – dům, vlak, les, auto, míč, kočka – postupně, dle slov v písničce, obrázky zvedají.

„Sluneční soustava“:

 • děti si prohlížejí encyklopedie a hledají planety sluneční soustavy;
 • co je planeta – tvar, velikost;
 • z barevných papírů vystřihují předkreslené kruhy různé velikosti;
 • na velký formát papíru nalepují vystřižené kruhy – planety, jmenují, jak jdou postupně od slunce po sobě, dolepují vystřižené raketoplány, družice, Slunce, dokreslují hvězdy;
 • říkají si vše, co o vesmíru vědí.

Konkrétní cíl:

 • prohlížení encyklopedií;
 • stříhaní podle čáry, bezpečné zacházení s nůžkami;
 • lepení – čistota, přesnost;
 • spolupracování s kamarádem, respektování přání druhé

MĚSÍC A HVĚZDY

Hádanky:

Jasná lampa bez kahánku,

kolem plno svatojánků. (Noční obloha)

Lucerna dočerna

na nebi svítí,

aby tma dotěrná

přestala býti.

Nechce, aby noc tmavá

byla jak černá káva. (Měsíc)

Hvězdičky už vyšly, sluníčko je pryč,

Na obloze svítí velikánský míč. Co to je? (Měsíc)

Rozsela noc nazlátlou pšenici –

hlídá ji hlídač v stříbrné čepici.

Hlídal špatně? Hlídal málo?

Jitro zrní sezobalo. (Měsíc a hvězdy)

Měsíc je sem tam po nebi vodí za večera.

A ty, co zlobí, z oblohy shodí do jezera. (Hvězdy)

Bledý koláč, tma z něj ukrajuje.

Přes oblačné hory doly pluje. (Měsíc)

Básnička „Měsíček“:

 • děti drží v dlani papírovou hvězdičku, říkají básničku a s hvězdou nad hlavou lehce plují oblohou;
 • na závěr položí hvězdu k obrázku měsíce, který leží na zemi:

Měsíček

Noci vládne zlatý král,

bílému dni sluníčko.

Snad by někdy také spal,

spánek tlačí na víčko.

Pluje černou oblohou,

na svět svítí z výšky,

hvězdičky mu pomohou,

píší o něm knížky.

 • společné povídání, co děti o měsíci vědí;
 • otázky a odpovědi: Jak je Měsíc daleko? Co víme o Měsíci? Proč měsíc svítí?

Konkrétní cíl:

 • vyjádření básně pohybem;
 • seznámení s novou básní;
 • nechat domluvit kamaráda;
 • prohlubování vědomostí.

Povrch měsíce:

 • hry s pískem, půdou, vodou,kameny:
  • děti dostanou umyvadla – v jednom je písek, ve druhém je hlína, ve třetím je kamení;
  • děti si vše osahávají, prozkoumávají;
 • práce ve skupině;
  • každá skupina dostane velký plastový tác a na igelitových ubrusech si může vytvořit dle vlastní fantazie povrch měsíce.

Konkrétní cíl:

 • rozvíjení samostatnosti a zručnosti při vytváření staveb z písku, hlíny a kamení;
 • zapojení fantazie a představivosti;
 • seznamování s vlastnostmi písku, vody, kamene, jejich správné označování.

Hmatové domino:

 • dítě má zavázané oči a hmatem přiřazuje a hledá destičky se stejným povrchem (hmatová krabice a kostka, která je polepena různými povrchy);
 • děti hodí kostkou a stejný povrch musí dítě se zavázanýma očima nahmatat a vyndat z krabice.

Konkrétní cíl:

 • soustředění na práci, pracují potichu;
 • hledání stejného předmětu pomocí smyslového vnímání – hmatu;
 • dodržování pravidel hry, nepodvádět, nadívat se.

Hra „Probouzení hvězdiček“:

 • jedno dítě má zvoneček, hraje zvoníka;
 • ostatní sedí v tureckém sedu volně v prostoru třídy, mají zavřené oči;
 • dítě (zvoník) chodí po třídě a komu slabě zazvoní za zády, ten se postaví a zařadí se za ně

Konkrétní cíl:

 • celkové zklidnění dětí, soustředění;
 • výměna hlavní role – umět se dohodnout;
 • vytvoření pohody a prožitku ze hry.

„Hvězdičky a přání“:

 • děti sedí u modrého kruhu z látky;
 • uprostřed je obrázek měsíce;
 • děti si posílají žluté klubíčko a společně říkají básničky, které znají o měsíčku;
 • každý drží jednu nit – cestu pro hvězdičky, zjistí očima, ke kterému kamarádovi vede cesta, říkají si jména;
 • děti vytvářejí noční oblohu;
 • děti dostanou žluté papíry, ze kterých vytrhávají kousky, pokládají je na oblohu.

Konkrétní cíl:

 • prohlubování schopnosti vcítit se prostřednictvím spoluúčasti na společné věci;
 • přát hezké věci i kamarádovi, nejen sobě;
 • přednášení říkadel zpaměti;
 • vytrhávání papíru.

Můj měsíc:

 • modelování – děti vytvářejí z modelíny placky, do kterých otiskují různé předměty, vmačkávají korálky, kamínky, mušličky atd. – představa povrchu měsíce.

Konkrétní cíl:

 • vytváření reliéfu otiskováním struktur a předmětů, hloubením, zamačkáváním předmětů;
 • rozvoj prstové představivosti a hmatového smyslu;
 • rozvoj manipulačních dovedností – vytváření placky zploštěním koule.

Noční obloha:

 • malba a rozstřikování barvy – malba štětcem a prsty, vytvoření modrého podkladu (oblohy), po zaschnutí barvy děti štětcem roztřikují žlutou barvu, domalují hvězdy, měsíc.

Konkrétní cíl:

 • rozstřikování barvy štětcem;
 • skupinová práce – respektovat druhé

NAŠE PLANETA ZEMĚ A OBJEVOVÁNÍ NOVÝCH PLANET

Píseň „Naše země kulatá“:

 • děti chodí kolem modrého kruhu z látky;
 • tleskají do rytmu, na konci písničky se posadí.

Konkrétní cíl:

 • seznámení s novou písničkou;
 • rytmizace na tě

Putování po globusu:

 • rozhovor o barvách, které na globusu jsou (modrá – voda atd.);
 • seznamování s globusem (jaké barvy na něm najdeme, co které znamenají, jak se co označuje, hledáme, kde žijeme)

Otáčení Země kolem osy a Slunce:

 • přirozená ukázka nového jevu – pro snadnější pochopení pomocí pohybové hry:
  • na žlutém kruhu stojí děvčata a drží v ruce papírová sluníčka;
  • chlapci mají v ruce modré stuhy, pomalu se otáčejí kolem své osy;
  • učitelka střídavě rozsvítí a zhasne- střídání dne a noci;
  • otáčení kolem Slunce – kluci obíhají děvčata – obrázky stromu na jaře, v létě, v zimě, na podzim;
 • spojení rotace kolem své osy a obíhaní okolo Slunce;
 • to samé si ukážeme s globusem a žlutým míčkem;
 • vytváření časových představ – noc a den, celý rok.

Návštěva cizí planety:

 • hra „Bublinky“:
  • děti mají kolem sebe imaginární bublinu, ve které se pohybují;
  • nesmí se dotknout ničeho kolem sebe ani vzájemně, jinak bublinka praskne a promění se ve hvězdný prach;
  • změny rytmu v hudbě a správná reakce dětí.

Konkrétní cíl:

 • být ohleduplný ke druhému;
 • umět se zklidnit;
 • zdokonalovat ladné pohyby celého těla.

Kosmonaut:

 • kdo je to kosmonaut? Jak vypadá? Co nosí na sobě, když je v kosmu? Čím létá? – otázky a odpovědi dětí, zjištění, co vědí, doplnění informací;
 • pracovní list:
  • spojení číslic od 1 do 10 ve správném pořadí a vznikne raketa;
  • seznamování s číselnou řadou 1 – 10;
  • vybarvení obrázku;
  • práce s knihou a obrazovým materiálem.

Barevné bubliny:

 • postup:
  • foukání barevných bublin brčkem – děti foukají brčky do misek s jarovou vodou a trochou barvy;
  • do vzniklých bublin namáčejí karton papíru, který nechají zaschnout;
  • černou fixou kreslí tvar rakety nebo raketoplánu.

Konkrétní cíl:

 • seznamování s novou technikou;
 • seznámení s postupem foukání do brčka;
 • zapojení fantazie a představivosti při kresbě.

Pohyb planet:

 • PH:
  • děti vytvoří družstva, každé drží v ruce 2 vařečky, těmi uchopí míč a přenáší ho na druhou stranu třídy a zpět (vyhrává rychlejší družstvo);
  • obměna hry – děti mohou společně třídit míče dle barev a dávat je do košů.

Konkrétní cíl:

 • zvládnout přenášení míče pomocí vařeček;
 • soustředění se na míč;
 • třídění podle barev základních;
 • vzájemná spolupráce.

Raketoplán:

 • skládání raketoplánu z papíru, přesný postup;
 • po složení se děti s písničkou proletí po třídě;
 • na pokyn „připravit“ – zvednou děti raketoplán nad hlavu, „start“ – vystartují a rozletí se do všech stran;
 • pozor na bezpečné přestávání – děti se zklidní a přistanou na zemi;
 • uvolnění a relaxace.

Konkrétní cíl:

 • přesný postup při skládání papíru;
 • pozornost a pečlivost při práci;
 • volný pohyb prostorem s vyhýbáním;
 • uvolnění celého těla a odpočinek.

„Zpátky do rakety“:

 • PH:
  • po třídě volně leží velké barevné kostky – raketoplány;
  • děti jsou kosmonauti, kteří volně poletují vesmírem;
  • na zvuk „činel“ – vesmírného třesku se děti musí vrátit do svého raketoplánu, bez narážení do kamarádů a kostek;
 • obměna hry – vracejí se děti jen té barvy, která je volaná.

konkrétní cíl:

 • rychlé reagování na změny;
 • poznávání barev;
 • dodržování pravidel – vyhýbání a nenarážení.

Let do vesmíru:

 • grafomotorika, uvolnění zápěstí (pohyb vycházející ze zápěstí):
  • na formátu A4 mají děti předtištěné tři kosmické lodě, uvolněnou rukou pohyb tužky nahoru a dolů (použití měkké obyčejné tužky);

Konkrétní cíl:

 • provedení plynulého pohybu bez křečovitosti;
 • lehké a správné držení tužky;
 • vybarvování kosmických lodí, přesnost.

„Čepičkový let“:

 • PH:
  • děti vytvoří tři družstva po třech dětech;
  • mají na hlavě čepice – jsou kosmonauti v raketě;
  • ostatní děti stojí volně po třídě, nemohou letět, protože nemají čepici;
  • děti ve družstvech při pohybu třídou dají svou čepici kamarádovi a vymění si mí

Konkrétní cíl:

 • navozování kamarádských vztahů mezi kamarády;
 • rychlé reagování na změny;
 • projevování kladných vztahů;
 • respektování dětských přátelství;
 • dodržování pravidel hry.

Cizí řeč:

 • práce s říkadly;
 • vyprávění si o cizích jazycích, které děti znají;
 • seznámení s legrační řečí na samohlásky;
 • využití písničky – HOLKA MODROOKÁ;
 • tvorba různých vět – hraji si ve školce – říkají je legračně (hraja sa va škalka);
 • skládání veršů, které nemají smysl;
 • vytváření jednoduchých rýmů;
 • seznamování se samohláskou.

Konkrétní cíl:

 • vytvoření pohody a zapojení i méně aktivních dětí:

Kryla kura koma klá

Mačara marťana mač

Myra muva mota mtá

Kišila kitiki kaš

Cestujeme vesmírem:

 • NH – „Na kosmonauty“:
  • společná stavba kosmické lodě z různých kostek, dřevěných tyčí, Polykarpovy stavebnice, textilních kruhů, dek, vše co se hodí dle fantazie dětí;
  • pouštění hudby jako kulisy, vytvoření atmosféry kosmu hudebními nástrojky vyrobené dětmi (plněné korálky, potravinami atd.);
  • na koberci jsou položené jednotlivé planety sluneční soustavy, které děti postupně navštěvují;
 • vyprávění a čtení o J. A. Gagarinovi, V. Remkovi – jen pro zajímavost;
 • děti si vyrábějí z velkých papírových sáčků přilbu pro kosmonauty.

Konkrétní cíl:

 • využívání fantazie při stavění;
 • pracování s předměty z různých materiálů;
 • zdokonalování dovednosti stříhání a lepení;
 • dokreslování detailů na přilbě;
 • rozšiřování znalostí o kosmu a návaznost na ty, které děti mají.

Cvičíme s míčem – zeměkoulí:

 • procvičování techniky:
  • vyhazování míče do výšky oběma rukama;
  • házení a chytání ve dvojicích;
  • chytání míče po odrazu;
  • házení jednoruč, obouruč na koš;
  • házení a chytání různě velkých míčů;
  • koulení míče po podlaze a po těle;
 • hra „Planety“:
  • házení v kruhu kamarádovi, řekni jméno planety;
 • hra „Sbíraná“:
  • ve vymezeném prostoru (PLANETĚ) je polovina dětí;
  • druhá stojí okolo;
  • na povel začnou děti z planety vyhazovat vrchním obloukem papírové koule ven, ostatní je vrací zpět;
  • na druhý povel hra končí;
  • vyhrává ta skupina, která má míň koulí.

Moje planeta:

 • mačkaný papír (muchláž):
  • tenčí papír děti zmačkají do kuličky a znovu rozloží;
  • celou plochu navlhčí houbičkou;
  • do mokrého podkladu zapouští vodové barvy;
  • vybírají si odstíny, které se jim líbí a chtějí je mít na své planetě;
  • papír nechají uschnout;
  • dál kreslí tuší nebo černou fixou vše, co by si přály mít na své planetě;

Konkrétní cíl:

 • seznámení s technikou – muchláž;
 • kreslení na základě citových prožitků;
 • společně vytvořená výstava pro rodiče na téma MOJE PLANETA.

Hra „Plavba vesmírem“:

 • děti se přemisťují dle slovní instrukce;
 • rychlá reakce na změny směru (na lavičku, na židličky, změny poloh těla).

Hra „Na kouzelné lepidlo“:

 • děti říkají říkadlo, nakonec se pravou rukou přilepí na daný předmět, hra se opakuje:

V kouzelné pohádce,

v růžové zahrádce

spí tajemná věc,

jmenuje se …?

Kdo tu věc pohladí,

Hlásek mu naladí.

Kdo se dotkne dlaní,

Přilepí se na ni.

Hrajeme si:

 • nabídka dalších pohybových her na téma vesmír.

PH „Vesmírná honička“:

 • pravidla hry na honěnou.

PH „Planety, hýbejte se“:

 • pravidla hry „Škatulata batulata, hýbejte se“.

 Básnička Gagarin

S dětmi jsme si povídali o tom, co to vesmír je, jak vznikl, jak vypadá. Po zodpovězení otázek se můžeme do vesmíru vydat. Ale pozor! Správní kosmonauti, než se vydají do vesmíru, musí projít těžkým výcvikem. Musí umět zdolat kdejakou překážku. Své by vám o tom mohl vyprávět první člověk ve vesmíru. Kdo to byl? No přece Gagarin!

Gagarinem chci já být,

Provádíme dohodnuté cviky.

svoje tělo otužit.

 

Levá, pravá, vpřed a vzad,

Poskoky podle směru v říkance – vlevo, vpravo, vpřed, vzad.

nesmím výcvik vůbec vzdát.

Poskoky vlevo, vpravo, vpřed, vzad.

 • Výtvarná činnosti: 

Proletíme se vesmírem. Vyzkoušíme práci s bílým fixe, budeme vybarvovat jednotlivé planety vodovými barvami.

Vyzkoušejte si vlastní planetu! Jak se bude jmenovat? Jakou ji nakreslíte a jak ?

Pomůcky: tvrdý papír vystřižený do tvaru kruhu (znázorňující planetu), výtvarné potřeby – voskovky, vodové barvy aj.

Děti rozdělené do skupin kreslí jednotlivé planety – kytičkovou, indiánskou, planetu dětí, planetu zvířátek a Měsíc. Lepí na ni obrázky, vybarvují aj.

 Píseň – Naše Země kulatá

 • Pracovní listy

Procvičíme si základní matematické představy, porovnávání a přiřazování.

Vyzkoušíme si také zrakovou paměť a prostorovou představivost překreslování motivu rakety.

Grafomotorika

V této oblasti si procvičíme zrakovou pozornost, jemnou motoriku a koordinaci ruka – oko.

Odpolední činnosti

 • četba pohádek “Včelí medvídci”
 • logopedická chvilka
 • závody dětí – hra velký třesk, cvičení s míči
 • sluchové rozlišování
 • volná kresba planet
 • vybarvování omalovánek
 • rytmizace, hra na hudební nástroje

Pobyt venku

 • Povrch planety – činnost venku (podle počasí)

Pomůcky: barvy, štětce

Děti ve skupinách vytváří speciální povrch planety s využitím všelijakých materiálů (písek, jehličí, listí, tráva, voda atd.) dostupných na školní zahradě (parku, lese). Povrch vytvářejí na připravené tácky. Své planety si děti pojmenují a zdůvodní jejich pojmenování.

Povrch měsíce:

 • hry s pískem, půdou, vodou,kameny:
  • děti dostanou umyvadla – v jednom je písek, ve druhém je hlína, ve třetím je kamení;
  • děti si vše osahávají, prozkoumávají;
 • práce ve skupině;
  • každá skupina dostane velký plastový tác a na igelitových ubrusech si může vytvořit dle vlastní fantazie povrch měsíce.

Konkrétní cíl:

 • rozvíjení samostatnosti a zručnosti při vytváření staveb z písku, hlíny a kamení;
 • zapojení fantazie a představivosti;
 • seznamování s vlastnostmi písku, vody, kamene, jejich správné označování.

Hmatové domino:

 • dítě má zavázané oči a hmatem přiřazuje a hledá destičky se stejným povrchem (hmatová krabice a kostka, která je polepena různými povrchy);
 • děti hodí kostkou a stejný povrch musí dítě se zavázanýma očima nahmatat a vyndat z krabice.

Konkrétní cíl:

 • soustředění na práci, pracují potichu;
 • hledání stejného předmětu pomocí smyslového vnímání – hmatu;
 • dodržování pravidel hry, nepodvádět, nadívat se.

Hra „Probouzení hvězdiček“:

 • jedno dítě má zvoneček, hraje zvoníka;
 • ostatní sedí v tureckém sedu volně v prostoru třídy, mají zavřené oči;
 • dítě (zvoník) chodí po třídě a komu slabě zazvoní za zády, ten se postaví a zařadí se za ně

Konkrétní cíl:

 • celkové zklidnění dětí, soustředění;
 • výměna hlavní role – umět se dohodnout;
 • vytvoření pohody a prožitku ze hry.

„Hvězdičky a přání“:

 • děti sedí u modrého kruhu z látky;
 • uprostřed je obrázek měsíce;
 • děti si posílají žluté klubíčko a společně říkají básničky, které znají o měsíčku;
 • každý drží jednu nit – cestu pro hvězdičky, zjistí očima, ke kterému kamarádovi vede cesta, říkají si jména;
 • děti vytvářejí noční oblohu;
 • každé dítě dostane papírovou hvězdičku, které pošeptá své tajné přání a položí ji na místo, které se mu na obloze líbí;
 • děti dostanou žluté papíry, ze kterých vytrhávají kousky, pokládají je na oblohu.

Konkrétní cíl:

 • prohlubování schopnosti vcítit se prostřednictvím spoluúčasti na společné věci;
 • přát hezké věci i kamarádovi, nejen sobě;
 • přednášení říkadel zpaměti;
 • vytrhávání papíru.

Můj měsíc:

 • modelování – děti vytvářejí z písku placky, do kterých otiskují různé předměty, vmačkávají korálky, kamínky, mušličky atd. – představa povrchu měsíce.

Konkrétní cíl:

 • vytváření reliéfu otiskováním struktur a předmětů, hloubením, zamačkáváním předmětů;
 • rozvoj prstové představivosti a hmatového smyslu;
 • rozvoj manipulačních dovedností – vytváření placky zploštěním koule.

VZDĚLÁVACÍ PLÁN 22.6.-26.6.2020 Týden dětských radostí

Cíle :

 • uvědomování si vlastního těla
 • rozvoj paměti a pozornosti
 • rozvoj kooperativních dovedností
 • rozvoj společenského i estetického vkusu
 • rozvoj úcty k životu ve všech formách

Kompetence:

 • pokud se mu dostává uznání a ocenění, učí se s chutí
 • nebojí se pochybovat, pokud nachází pozitivní ocenění nejen za úspěch
 • je schopné respektovat druhé, vyjednávat, přijímat a uzavírat kompromisy
 • uvědomuje si svá práva i práva druhých, chová se zodpovědně

Rozhovory :

Tento týden si budeme povídat o blížících se prázdninách.

Vzdělávací nabídka ( herní činnosti)

Dítě a jeho tělo

 • PH: Na Peška          

Cíl: rozvoj pohybových dovedností, protažení celého těla

 • Cvičíme s říkadly

Cíl : spojení říkadla s pohybem

 • Radost z pohybu – cvičení v překážkové dráze

Cíl: rozvoj pohybových dovedností, procvičování lezení v podporu dřepmo

 • Na raketu

Cíl : správná orientace v prostoru, rychlá reakce na smluvený signál

 • HPH : Rafaela

Cíl : spojení hudby s pohybem

Dítě a psychika 

 • Roční období  : seznámení s písní
 • Princezna a drak

Cíl : rytmizace písně s hrou na tělo + doprovod na hud. nástroje

 

 • Letní hádanky

Cíl : rozvoj paměti, fantazie, představivosti

Pracovní listy, grafomotorika

 • Cizokrajná deka
 • Roční období

Cíl: rozvoj jemné motoriky, opakování geometrických tvarů

Dítě a svět

 • Léto je když – povídáme si o létu podle obrázků

Cíl : rozvoj komunikativních dovedností

 • Sluníčko na špejli

Cíl : rozvoj tvořivosti, správné držení nůžek při stříhání

 • Rozloučení s předškolákyprogram pro rodiče a děti na školní zahradě

Cíl : radostné a veselé setkání všech předškoláků

Pobyt venku

 • Hry v pískovišti- rozvoj hrubé a jemné motoriky
 • Procházka do parku- sestavování obrázků z přírodnin
 • Závodivé hry na školní zahradě – rozvoj soutěživosti

VZDĚLÁVACÍ PLÁN 27.7.- 7.8.2020 Sportujeme v létě

Cíle :

 • užívání všech smyslů
 • rozvoj řečových schopností
 • rozvoj kooperativních dovedností
 • poznávání jiných kultur
 • seznamování se světem lidí, kultury a umění

 

Kompetence:

– získanou zkušenost uplatňuje v praktických situacích a v dalším učení

– řeší problémy, na které stačí

– ovládá dovednosti předcházející čtení a psaní

– je schopné respektovat druhé, vyjednávat, dělat kompromisy

Rozhovory :

Tento týden si budeme povídat o tom, jak sportujeme v létě.

Vzdělávací nabídka ( herní činnosti)

Dítě a jeho tělo

 • NA VODNÍKA

Cíl: rozvoj pohybových dovedností

Děti stojí uvnitř kruhu vytvořeného z lana, který znázorňuje rybník. Uprostřed je vybrané dítě – VODNÍK a děti plavou okolo něj a přitom říkají básničku:
„Děti plavou po rybníku, Každý rychle pospíchá, Koho stačíš náš vodníku Ve vodičce nachytat?“
Při posledním slově se děti snaží dostat co nejrychleji z rybníku ven a vodník se snaží někoho chytit, ten se pak stává vodníkem.

 • ŽIDLIČKOVÁ

Cíl : správná orientace v prostoru, rychlá reakce na smluvený signál

Židličky uspořádáme do kruhu, tak, aby sedací část směřovala směrem ven.  Děti utvoří kruh a po spuštění magnetofonu chodí dokola kolem židliček, běhají, plazí se nebo napodobují různá zvířátka dle pokynů učitelky. Jakmile nahrávka přestane hrát (uč. stopne.), musí děti co nejrychleji zaujmout místo na kterékoliv židličce. Na koho židlička nezbude, vypadává ze hry a fandí ostatním hráčům. Po každém kole se přitom musí odejmout vždy jedna židlička tak, aby počet dětí byl vždy o jedno větší než počet židliček. Vyhrává ten hráč, který si na poslední židličku sedne za výše stanovených podmínek.

 • NA SOVY

Cíl : procvičování  běhu ve skupině s vyhýbáním

            Nutný úvod slovem. V noci sovy létají, ve dne spí. Děti jsou sovy. Na povel,, noc“ běhají s vyhýbáním. Na povel,, den“ stoj, složenými pažemi si podpírají hlavu.

 • NA OVEČKY A VLKA

Cíl : dbát na bezpečnost při běhu

 • HRAJEME FOTBAL

Cíl : rozvoj pohybových dovedností

Dítě a psychika

 •  LÉTO

Cíl : rozvoj řečových schopností, rytmizace slov

Cíl : umět rozlišit hlásky na začátku slova

Cíl : opakování pojmů : na, pod, vedle, nahoře, dole…                                                                                                      

 • Letní hádanky

Cíl : rozvoj paměti, fantazie, představivosti

Dítě a svět

 • LETNÍ SPORTY- rozhovor nad obrázky

Cíl : rozvoj komunikativních dovedností

Dítě a společnost

 • PRÁZDNINOVÉ BRÝLE

Cíl : rozvoj tvořivosti a fantazie

 • KYTIČKY

Cíl : rozvoj jemné motoriky při mačkání papíru

 • BAREVNÁ PÍSNIČKA- seznámení s písní

Cíl : rozvoj paměti, rytmizace+ hra na hud. nástroje

 • OPAKOVÁNÍ PÍSNIČEK O ZVÍŘÁTKÁCH

Cíl : spojení zpěvu a tance

 • ZHUDEBŇOVÁNÍ ŘÍKADEL

Cíl : rozvoj hudební představivosti

 Pobyt venku:

 • Hry v pískovišti- rozvoj hrubé a jemné motoriky
 • Procházka do parku- pozorování letní přírody
 • Závodivé hry na školní zahradě a v parku – rozvoj soutěživosti
 • Hry s vodou

Komentáře jsou uzavřeny.