Co se děje v naší třídě?

LEDEN

Mobilní planetárium Ostrava 13.1.2020
V pondělí 13.1.20120 naší školku navštívilo Mobilní planetárium Ostrava. V tělocvičně připravili velký, vzduchem nafouknutý stan – malou planetární kupoli. Uvnitř planetária ležely děti na karimatkách s polštářkem pod hlavou. Dětem srozumitelnou formou (prostřednictvím pohádky O zvířátkách, která se chtěla podívat do vesmíru) vysvětlili základní jevy
astronomie. Děti se dozvěděly např. proč se na Zemi střídá den a noc, jak se jmenují fáze Měsíce, jak se jmenují nejznámější souhvězdí, nebo proč ve městě nemůžeme pozorovat hvězdy. Získaly další poznatky o vesmíru, galaxii, práci kosmonautů a družic. Dětem se pořad velmi líbil a myslíme, že si o tom budou vyprávět ještě několik dalších dní.Programu se postupně vystřídaly Zelená a Modrá třída.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Už lyžujeme!

Hned v prvním poprázdninovém týdnu v mateřské škole jsme s dětmi absolvovali lyžařský výcvik. Trochu jsme se báli, že budeme lyžovat na blátě, ale počasí nám přálo. Během celého týdne se z malých dětí stali úspěšní lyžaři, kteří se účastnili závodů a za mateřskou školu děti vybojovaly i krásná místa s oceněním. Děkujeme všem instruktorům za krásný zážiteka těšíme se někdy příště! Fotky z lyžařské výcviku naleznete v albu MŠ.

PROSINEC

Ježíšek přišel i k nám do naší školky!

V posledním předvánočním týdnu nás v mateřské škole potkalo spoustu krásných a příjemných událostí. Děti se zúčastnily muzikohrátek a za líbivých zvuků, tónů i úderů do bubnů přivolali vánoční atmosféru písní a koled. Ježíšek dorazil i k nám do mateřské školy a my si užili velké překvapení krásných dárečků, které nám nadělil pod stromečkem. Spolu jsme si také užili slavnostní oběd, notovali si koledy a uždibovali slaďoučkého cukroví. Poslední den jsme se s dětmi šli podívat na vánoční trhy a také na imitaci Betléma s živými zvířátky. My Vánoce ve školce hezky přivítali i oslavili a teď už můžeme jenom doufat, že Ježíšek dorazí i k nám domů.Zpívání koled na Masarykově náměstí

Zpívání koled na Masarykově náměstí
Naše děti v pátek 13.12.2019 v 16,00 hodin vystoupily se svým vystoupením na Masarykově náměstí v rámci programu Ostravské vánoce. Tento program zajišťuje Centrum kultury a vzdělávaní v Moravské Ostravě.
Zazpívali jsme 5 koled (3 česky, 2 anglicky). Za svůj výkon byly děti odměněny potleskem, ale také sladkou dobrotou a volnou vstupenkou od pořadatelů. Vystoupení bylo úžasné, super, skvělé! Je to proto, že máme úžasné, skvělé, super děti!
Moc děkujeme rodičům, za ochotný přístup se zajištěním doprovodu, zapůjčení čepiček i zvonečků.
Jsme rády, že jsme spolu s Vámi mohli být u toho, vidět štěstí a zaslouženou
pýchu v očích Vašich dětí, když zpívaly před celou Ostravou, a společně se
s Vámi naladit na Vánoce. Bez Vás, a hlavně Vašich dětí, by to nešlo.
Paní učitelky Monika a Eva

Čertí hrátky

V prosinci jsme přivítali v naší mateřské škole Advent. Začali jsme pomalu zdobit mateřskou školu výrobky, ozdobili stromeček a začali trénovat na vánoční besídku a vystoupení. Děti se také zúčastnily preventivního programu agentury Renarkon o kamarádství porozumění a vzájemné pomoci. S dětmi jsme se zašli také podívat na výstavu Betlémů a vánočních stromečků zdejších mateřských a základních škol. Výstavu vřele doporučujeme navštívit. Po cestě zpátky jsme také procházeli zdejšími vánočními trhy a prohlíželi vánoční stánky.Byli jsme také pozváni na Vánoční besídku ZŠ Nádražní, kde jsme se mohli naladit na vánoční atmosféru.

V týdnu nás také přišel navštívit Mikuláš s andělem a čertem a přinesli dětem hezké dárečky. Celý výstup byl natáčen Českou Televizí. Na záznam se můžete podívat na tomto odkazu. Reportáží můžete najít více v událostech regionu.Na konci týdne jsme s dětmi také napekli perníčky, které budou pro mnohé z vás překvapením 🙂

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/419231100031205-udalosti-v-regionech?index%5B%5D=737569&x=60&y=13

LISTOPAD

Poznáváme lidské tělo!

Naši třídu tento týden zaplavily různé vědomosti, zajímavé otázky dětí o lidském těle. Děti zvídavě nahlížely do různých knih a encyklopedií, pozorovaly funkci různých soustav a se zájmem poslouchaly, jak to v lidském těle všechno vlastně funguje. Vysvětlili jsme si také význam sportu, odpočinku, zdravého životního stylu a podívaly se bacily a vitamíny. Společně jsme si vyrobili ruku, která vypadalo jako na rentgenovém snímku a poskládali si vlastní puzzle s lidským tělem. Dali jsme si také „pořádně do těla“ a 2x navštívili tenisovou halu. Věřím, že dětská zvídavost pokračovala i doma a že jste i vy sami museli doma odpovídat na spoustu zajímavých dotazů :).

Martin jede, zimu veze!

Martin k nám přijel na bílém koni a podle tradice měl dovézt sníh. Vypadá to zatím, že nám donesl zpětně babí léto :). My ve školce jsme si ale i přesto svatomartinského koně vyrobili a naučili se vázat uzlíky pomocí koňské hřívy. Pověděli jsme si také tradice, které se pojí se svátkem Svatého Martina a dělali jsme si chutě na Svatomartinskou husu, koláčky a pořádnou tancovačku! Děti si také vyzkoušely spolupracovat ve společných aktivitách a společná práce se jim velmi povedla. Procvičovali jsme poznávání čísel, počítání, přiřazování a také skládání dle vzoru a také počítání přírodnin v parku. Na konci týdne jsme si vyzkoušeli další lekci metodu dobrého startu, tentokrát jsme rytmizovali v ¾ taktu na píseň „okolo Třeboně“, kde se také koně pásli, jen né ti Svatomartinští 🙂


ŘÍJEN

Halloween

Ve čtvrtek 31.10.2019 starší děti z Modré a Zelené třídy přišly svým mladším kamarádům z Červené třídy a Žluté třídy zazpívat halloweenskou píseň Baby shark. Byly oblečeny do halloweenských kostýmů, ale červenáčci a žluťásci nevěřili vlastním očím. Dokonce někteří nepoznali ani svou vlastní paní učitelku z angličtiny. Za svou statečnost všechny děti dostaly želé bonbón.

Začarovaný les

21.10 – 31.10.2019

Tento týden jsme se s dětmi vydali objevovat tajemství stromů. Přečetli jsme si pohádku o krtečkovi, který se účastnil lesní slavnosti a loučil se na zimu se stromy a vysvětlili si jaký je rozdíl mezi listnatým i jehličnatým stromem. Pověděli jsem si také o čarodějnici, která stromům místo kořenů přičarovala nohy a dozvěděli jsme se, k čemu stromy mají kořeny. Využili jsme krásného počasí a vymýšleli v parku různé podzimní aktivity i výrobky ve školce – dělali jsme listové kytice, vytvářeli hromady listí a také stromy zdobili. Celý předprázdninový týden jsme uzavřeli účastí loutkového divadla v kterém jsme se dozvěděli důležitosti kouzelných slovíček.

Co roste v zahradě a v sadě

7-11.10.2019

S dětmi jsme si tento týden povídali o ovoci a zelenině. Naučili jsme se taneček „ovocný rock’n’roll“, naučili se dramatizovat báseň brambora a notovali si píseň Lečo. Dětem se moc píseň líbila a společně jsme si ukazovali obrázky zeleniny, které se v leču objevují. Děti si vyslechly pohádku, jak se zajíc stal zahradníkem a jak se jednoduše naučil rozeznávat ovoce a zeleninu (co roste na stromě a co roste v záhoně). I nám se ve školce obrázky nějak pomíchaly a museli jsme je společně rozdělit. Děti si také vytvořili „podzimní hostinu“ z přírodnin v parku a moc jsme si na ni pochutnali. Prohlíželi jsme si také různé časopisy a kuchařky s recepty a dělali si tak chutě na něco dobrého. Na konci týdne jsme se proměnili na různé zvířata a osoby a dramatizovali jsme pohádku a velké řepě. Dětem se dramatizace moc líbila a také jsme si procvičili pojmy „první, poslední, hned před, hned za“. Pracovní list jsme si ale nestihli vybarvit, tak jej děti dostali domů. Tak schválně, zkuste, jestli vám děti pohádku podle pracovního listu převypráví na dobrou noc! 😉 

Žížala sem, žížala tam, žížala, kam se podívám!

Děti z mateřské školy Blahoslavovy měly možnost nahlédnout pod pokličku kompostování. A to doslova díky kalifornským žížalám zakoupeným v rámci projektu „Co se stane když…“. Společnost OZO Ostrava s.r.o. totiž již potřetí finančně podpořila mateřskou školu Blahoslavovu, tentokrát v rámci Tematických výzev 2019 „Nový život starým věcem“, kdy díky její podpoře došlo ve školním roce 2019/2020 k zakoupení vermikopostéry s kalifornskými žížalami.

V projektovém týdnu jsme si s dětmi povídali o žížalách a jejich životě. Kalifornské žížaly ve vermikompostéru nám zpracovávají bioodpad, který každý den ve školce vytváříme. Děti celý proces mohou pozorovat a objevovat tak zákonitosti přírody. Mateřskou školu jsme si také vyzdobily tematickými výrobky a zapojili se k nám rodiče i celý personál mateřské školy. Celý týden vyvrcholil představením písní, básní i tanečků dětí a my jsme pomalu začali měnit žížalí výzdobu za tu podzimní. Doufám ale, že se našim žížalám bude u nás i nadále líbit!

ZÁŘÍ

Poznáváme a objevujeme podzimní svět!

30.9.- 4.10.2019

S dětmi jsme ve školce objevovali podzimní svět a všechny krásy v něm skryté. S dětmi jsme si probrali jaké máme roční období, jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je pro každé období typické. Povídali jsme si také o podzimním počasím, aktivitách i typických znacích podzimu. Poprvé jsme zahájili letošní tenisový maraton, na který se děti i pan trenér moc těšily. Děti se učily hlavně pracovat s míčkem a vyzkoušely si různé techniky. Vždy také probíhá rozcvička, překážková dráha a nácvik technik hraní tenisu.

Ve středu jsme s dětmi zavítali až do daleké městské knihovny. Knihovníci dětem ukázali studovnu, ve které jim představili encyklopedie s různými podzimními zajímavostmi. Ukázali dětem také půjčovnu a předali dětem, jak se máme chovat ke knihám. Řekli nám také o tom, jak to v knihovně funguje. Poté si pro nás připravila paní knihovnice pohádku s obrázky, takže děti byly součástí vyprávěného příběhu a volně se zapojovaly do celého děje a hádaly, jak to vlastně dopadne. Nakonec jsme si mohli půjčit libovolné knihy a listovat jimi. 

Po cestě zpátky jsme se snažili posbírat co nejvíc kaštanů pro zvířátka a udělali si hezkou procházku. Ve školce na nás také čekal vzkaz od Monkeyho, který se nachází v Německu. Popisoval nám, že u nich také již začal podzim a že se tam dějí zajímavé věci. Padají listy, zvláštní hnědé věci s čepičkou a také v pichlavé postýlce. Monkey děti také pochválil, že mu dobře zabalili kufr na cestu, protože už potřebuje teplejší věci a také často deštník. Vzkazem od Monkeyho jsme mohli porovnat, že i u nás podzim probíhá stejně. Děti slíbily, že Monkeymu také pošlou nějaký vzkaz, či obrázek. Těšíme se na další zprávy z cest! 

Kam patříme?

9.-13.9.2019

S dětmi jsme si tento týden povídali o tom, kam patříme. Ukazovali jsme si naši Českou republiku, povídali si o zajímavostech v naší zemi a také jsme si řekli typické znaky pro Českou republiku. Děti nás překvapily, protože z výletů znaly spoustu míst i zajímavostí. Povídali jsme si také o různých druzích obydlí a dokreslili si domečku v pracovním listu. Společně jsme vytvořili planetu Zemi s našimi kamarády. 

Bylo nám trochu smutno po našem monkeym, protože už se vydal na dalekou cestu kolem světa. Na konci týdne jsme mu ale zavolali a prozradil nám, že docestoval do sousedního Polska a že i u nich už pomalinku začíná podzim. Některé děti na konci týdne za razítka dostaly další indicii – tentokrát vlajku Polska, kterou si nalepili do svého cestovního pasu. 

Oslavili jsme společně také narozeniny Claudinky a Ondráška a dali si dobrotky, které přinesli. 

Těšíme se na další týden, který bude ve znamení žížal, bio odpadu, kompostování a spoustu dalších zajímavých věcí.  

Komentáře jsou uzavřeny.